Ciekawostki

16 Fascynujących Ciekawostek o Rabce-Zdrój

Widok na ulicę W. Orkana | Fot. Mach240390 / Wikipedia

Rabka-Zdrój albo potocznie Rabka to miasto w województwie małopolskim. Położone jest w malowniczej Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.  Jest to znane uzdrowisko dziecięce, o którym warto wiedzieć kilka ciekawostek.

1. Rabka

Pierwsza ciekawostka: Rabka-Zdrój, do 1999 oficjalnie nazywana była Rabką. Po 1999 zyskała w nazwie przydomek Zdrój.

2. Miasto Dzieci Świata

Kolejną ciekawostką o Rabce-Zdój jest to, że w 1996 roku uzyskała tytuł “Miasta Dzieci Świata” na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Tytuł nadał miastu wojewoda małopolski.

3. Uzdrowisko

Od ponad stu lat Rabka znana jest jako uzdrowisko. Walory klimatyczne i wody lecznicze są wykorzystywane do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci.

4. Wody głębinowe

W uzdrowisku funkcjonuje dziewięć ujęć wód głębinowych – do 1200 metrów głębokości. Głównie są to solanki z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Temperatura tych wód dochodzi do 30 stopni. Pierwsze zaś z ujęć zrobiono w 1858 roku.

5. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Rabka

Jeśli chodzi o zaplecze funkcjonowania to Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Rabka dysponuje zakładem przyrodoleczniczym, czterema sanatoriami i czterema szpitalami uzdrowiskowymi. Trzy ze szpitali są przeznaczone dla dzieci.

6. Solanki

Badania nad miejscowymi solankami były przeprowadzane już w 1858 roku. Stwierdzono wtedy, że solanki z Rabki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Zdanie to jest podtrzymywane do dziś.

7. Zakład kąpielowo-leczniczy

Pierwszy zakład kąpielowo-leczniczy w Rabce powstał w 1864 roku. Osiem lat później otwarto zakład leczenia dzieci. Rabka szybko stała się popularnym uzdrowiskiem dziecięcym.

8. Dworzec Kolejowy

Przed zabytkowym Dworcem Kolejowym w Rabce znajduje się Pomnik Św. Mikołaja. Powstał w 2004 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Rabki. Co ciekawe Mikołaj z Rabki przedstawia starego biskupa z pastorałem, stojącego na kuli ziemskiej.

Poza tym od 6 grudnia 2004 roku w Rabce funkcjonuje Centrum Świętego Mikołaja, które prowadzi działalność charytatywną, a także działa Biuro i Poczta św. Mikołaja.

9. Rabkoland

Rabkoland to rodzinny park rozrywki, będący jedną z największych atrakcji Rabki. Jest tu z kilku stacjonarnych lunaparków w Polsce, zajmujący powierzchnię około 2 ha. Ciekawym miejscem jest Muzeum Rekordów i Osobliwości, które znajduje się na terenie parku.

10. Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana znajduje się w zabytkowym modrzewiowym kościółku z pierwszej połowie XVII wieku. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej.

11. Literackie dziedzictwo

Rabka-Zdrój jest miejscem związanym z twórczością Władysława Orkana, jednego z najważniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość często odnosi się do krajobrazu i kultury regionu, co czyni miasto ważnym miejscem dla miłośników literatury.

12. Szlaki turystyczne

Rabka-Zdrój stanowi świetny punkt wyjścia do pieszych wędrówek po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Szlaki turystyczne prowadzące z miasta oferują zarówno krótkie spacery, jak i dłuższe wycieczki górskie, dostępne dla turystów o różnym stopniu zaawansowania.

13. Festiwal Ziołowy

Co roku w Rabce-Zdroju odbywa się Festiwal Ziołowy, podczas którego można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wykorzystania ziół w medycynie, kuchni oraz kosmetyce. Jest to wydarzenie łączące tradycję z nowoczesnością i promujące naturalne metody leczenia.

14. Architektura drewniana

W Rabce-Zdroju można podziwiać wiele przykładów tradycyjnej architektury drewnianej. Szczególnie godny uwagi jest zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny, będący doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego w architekturze.

15. Imprezy kulturalne

Miasto regularnie organizuje różnego rodzaju imprezy kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, warsztaty artystyczne czy teatralne, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

16. Kuchnia regionalna

Rabka-Zdrój jest również miejscem, gdzie można skosztować tradycyjnych potraw góralskich, takich jak oscypek, kwaśnica czy moskole, co stanowi doskonałe uzupełnienie doświadczeń związanych z lecznictwem uzdrowiskowym.