10 zaskakujących ciekawostek w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska to wieś podhalańska w województwie małopolskim położona na Pogórzu Spisko-Gubałowskim.

Przyciąga do siebie właśnie przez położenie, możliwość wyruszenia na górski szlak, jak i uprawiania sportów zimowych, ale o miejscowości tej można dowiedzieć się także kilku interesujących faktów.

1. Części integralne

Częściami integralnymi wsi są: Bieńkowski Wierch, Olczański Wierch, Olszówka, Wierch Kurucowy.

2. XVII wiek

Pierwsze wzmianki o Bukowinie Tatrzańskiej pojawiły się w XVII wieku. Zmiana nazwy miejscowości z Bukowina na Bukowina Tatrzańska nastąpiła 18 kwietnia 1939 roku na mocy zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych.

3. Plenery malarskie

Wieś była miejscem plenerów malarskich organizowanych przez Romana Gineyko w latach międzywojennych.

4. Władze gminy Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jest siedzibą władz gminy Bukowina Tatrzańska. To gmina z największą w kraju różnicą wysokości pomiędzy najniżej a najwyżej położonym punktem – wynosi ona 1819 metrów, co sprawia, że jest większa niż w przypadku gmin alpejskich.

5. Drewniane pensjonaty

W Bukowinie Tatrzańskiej zlokalizowany jest szereg drewnianych pensjonatów pochodzących z okresu międzywojennego – wybudowane zostały w stylu witkiewiczowskim (zakopiańskim).

6. Dom Ludowy

Co roku w budynku Domu Ludowego – jednym z największych drewnianych w Polsce – odbywa się festiwal Sabałowe Bajania.

7. Ośrodek Olczański Wierchu

Ośrodek Olczański Wierchu słynie ze Stacji Turnia, która dysponuje wyciągiem krzesełkowym.

8. Termy Bukovina

Od grudnia 2008 roku w miejscowości funkcjonuje kompleks rekreacyjny Termy Bukovina – składa się na niego kompleks basenów geotermalnych, do których wody ujmowane są poprzez głęboki otwór Bukowina Tatrzańska PIG/PNiG. Zlokalizowany jest na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego.

9. Lodowce

Wyłącznie w Bukowinie Tatrzańskiej można znaleźć lodowce. Najstarszy z nich położony jest w Mięguszowieckim Żlebie (gmina Bukowina Tatrzańska), jego wiek wyliczony jest na 400 lat. Grubość tego lodowca sięga 30 metrów.

10. Stacja Narciarska Rusiń-ski

Od początku 2009 roku do dyspozycji turystów i miejscowych pozostaje Stacja Narciarska Rusiń-ski – składają się na nią: sześcioosobowa kolej firmy Bartholet (długość kolei wynosi 1150 metrów, różnica w wysokości to 170 metrów; jest w stanie przewieźć 2790 osób na godzinę) oraz czteroosobowa kolej firmy Von Roll (długość to 700 metrów, różnica wysokości wynosi 124 metry, może przewieźć 2400 osób na godzinę; posiada dwa wyciągi orczykowe oraz jeden taśmowy dla dzieci).

3/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.