10 zaskakujących atrakcji w Piszu

Pisz to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

To jeziora najbardziej przyciągają do Pisza turystów, jednak miasto ma im do zaoferowania o wiele więcej.

1. Jezioro Śniardwy

Największą atrakcją jest Jezioro Śniardwy – największe w Polsce – nad którym to można odpocząć.

2. Kamienna Baba

W mieście znajduje się Kamienna Baba. Jest to kamienna figura, która najprawdopodobniej przedstawia pruskiego bożka. Niektóre źródła podają, że jest to dzieło mieszkańca Mazur, który w ten sposób upamiętnił przemarsz wojsk napoleońskich.

3. Śluza Karwik

Śluza Karwik to śluza łącząca jezioro Śniardwy i szlak Wielkich Jezior Mazurskich z Piszem. Zbudowana została w 1849 roku. Turyści mogą skorzystać z oferty przeprawienia się przez nią.

4. Szlak kajakowy

Na miłośników kajakarstwa czeka szlak kajakowy „Pętla Mazur” o długości 56 kilometrów. Na jego przebycie potrzeba zazwyczaj około czterech do pięciu dni, a prowadzi przez jezioro Roś – Kanał Jegliński – jezioro Seksty – jezioro Śniardwy – jezioro Bełdany – jezioro Guzianka – jezioro Nidzkie – jezioro Jaśkowo.

5. Miłośnicy rowerów

Miłośnicy rowerów mogą wybrać się na przejażdżkę trasą rowerową „Wokół jeziora Śniardwy”, której start znajduje się w Piszu, a w większości prowadzi przez Mazurski Park Krajobrazowy.

6. Muzeum Ziemi Piskiej

Muzeum Ziemi Piskiej to muzeum regionalne, którego siedzibą są przyziemia piskiego ratusza. Po raz pierwszy utworzone w 1901 roku, jego eksponaty nie przetrwały okresu II wojny światowej. Ponownie otworzono je w 1969 roku, od tej pory jest otwarte dla zwiedzających.

7. Wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Piszu to wybudowana w 1907 roku wieża wodna. Jej wysokość całkowita wynosi 38 metrów. W 2013 została odrestaurowana, obecnie pełni funkcję wieży widokowej, na której można skorzystać również z oferty lokalu gastronomicznego.

8. Schron bierny Regelbau

Schron bierny Regelbau 502 to pierwszy na świecie i jedyny w Polsce tego typu schron. Zbudowany w 1939 roku pełnił funkcję stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz.

9. Dom królewski

Dom królewski to jeden z zabytkowych budynków w mieście. Legenda podaje, iż mógł przebywać w nim polski król August II Mocny na zaproszenie księcia Fryderyka III Hohenzollerna w 1698 roku.

10. Rejs statkiem

Rejs statkiem „Smętek” to oferta dla tych, którzy chcą odpocząć blisko natury bez konieczności bycia przy tym aktywnym fizycznie. Statek turystyczny zabiera na rejs po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy.

4/5 - (liczba ocen: 4)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.