Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Tomaszowie Mazowieckim

fot. WrS.tm.pl / Wikipedia

Tomaszów Mazowiecki to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim, siedziba powiatu tomaszowskiego. Znajduje się tu jedyny w Polsce całoroczny tor do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego – Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki, w którym od kilku lat odbywają się zawody Mistrzostw Świata. Co jeszcze kryje to niezwykłe miasto?

1. Nazwa miasta

Nazwa Tomaszów Mazowiecki została miasto nadana w chwili otrzymania praw miejskich w 1830 roku. Pierwszy człon nawiązuje do dawnej nazwy miejscowości Kuźnice Tomaszowskie. Natomiast druga pochodzi od ówczesnej przynależności geograficznej.

2. Historycznie okolice

Historycznie okolice Tomaszowa od X do XIII wieku znajdowały się na pograniczu Mazowsza i ziemi łęczyckiej. Do 1830 roku dzielnice wytyczane przez Ostrowskich, właścicieli tych ziem, były zwyczajowo nazywane Tomaszowem od imienia twórcy pierwszej osady jak i przemysłu metalurgicznego na tych ziemiach – Tomasza Ostrowskiego.

3. Tomaszów Rawski lub Tomaszów Piotrkowski

Zwyczajowo – a także na niektórych widokówkach i rycinach przedstawiających miasto – istniała nazwa Tomaszów Rawski lub Tomaszów Piotrkowski. Oba określenia nawiązują do przynależności administracyjnej odpowiednio w latach 1816-1866 powiat rawski, a od 1867 do I wojny światowej gubernia piotrkowska.

Istniała również w pełni nieoficjalna nazwa Tomaszów Fabryczny, odwołująca się do przemysłowej genezy miasta.

4. Herb

W 1926 roku miastu nadano herb, z którym wiąże się ciekawa legenda. Otóż angielską księżniczkę Klotyldę, będącą wnuczką Mieszka I i Dobrawy, a legendarną przodkinią Ostrowskich, założycieli Tomaszowa, miała zostać skazana na pożarcie przez dzikiego niedźwiedzia.

Zwierzę jednak nie skrzywdziło księżniczki. Zamiast tego uwolniło ją z pęt i uwolniło od prześladowców, pozwalając jej uciec na swym grzbiecie.
Fakty są natomiast takie, że herb Rawicz, gdzie pojawia się panna na niedźwiedziu pojawia się przed 1109 rokiem.

5. Hejnał

Od września 2020 roku miasto posiada hejnał, skomponowany przez Kamila Wronę. Pierwsze jego wykonanie nastąpiło w południe 8 września 2020 roku. Od tamtej pory jest grany codziennie w południe z ratusza miejskiego i podczas uroczystości miejskich.

6. Kuźnice Tomaszowskie

Kuźnice Tomaszowskie, będące pierwszym obiektem przemysłowym i zalążkiem dla miasta powstały w 1788 roku.

7. Pałac Ostrowskich

Jednym z ważniejszych zabytków dla Tomaszowa Mazowieckiego jest Pałac Ostrowskich, zbudowany w 1812 roku w stylu klasycystycznym. Ciekawe jest to, że początkowo był to budynek parterowy, do którego dobudowano piętra, przez co powstała trzypiętrowa wieża – którą w późniejszym czasie rozbudowano o kolejne piętro.

Obecnie jest to budynek Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, syna Tomasza Ostrowskiego. Przyczynił się do powstania z osady przemysłowej miasta.

8. Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Aktualnie w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego prezentowane są wystawy o kulturze ludowej wsi tomaszowskiej, o obrządkach pogrzebowych ludności z okresu II tysiąclecia p.n.e. po II wiek n.e które odbywały się w dolinie Pilicy, historyczne dzieje Tomaszowa, przyrodę dorzecza Pilicy i zbiory sztuki w gabinecie hrabiego, pokoju dziennym i letnim pokoju widokowym.

9. Rezerwat „Niebieskie Źródła”

W 1961 roku powstał rezerwat “Niebieskie Źródła”, chroniący malownicze źródła krasowe o charakterystycznym, naturalnym szmaragdowym zabarwieniu Obecnie rezerwat jest częścią Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i terenu Natura 2000.

10. Skansen Rzeki Pilicy

W 2000 roku powołano Skansen Rzeki Pilicy, drugie w kraju takie muzeum poświęcone rzece.