Ciekawostki

10 Ciekawostek o Sudetach

fot. 4nuc / Wikipedia

Sudety to łańcuch górski znajdujący się częściowo w południowo-zachodniej Polsce i częściowo u naszych czeskich sąsiadów. Dla wielu Polaków są miejscem, do którego warto się udać, by na nowo zaprzyjaźnić się z naturą i odpocząć od miejskiego zgiełku. To niezwykle interesujący region i malownicza sceneria bez względu na porę roku. Oto ciekawostki o Sudetach:

1. Orogoneza alpejska

Orogoneza alpejska doprowadziła do powstania tego łańcucha górskiego. Gdyby nie ona, to nie mielibyśmy dzisiaj do czynienia z taką rzeźbą terenu.

2. Łańcuch górski

Nazwa łańcucha górskiego pojawiła się bardzo wcześnie, ponieważ już w II w. n.e. Była nieco zmodyfikowana, ale podobnie brzmiąca. W kolejnych latach przez długi okres mówiono o Sudetach „Góry czeskie”. Uważa się jednak, że obecna nazwa swoje początki miała w celtyckim języku.

3. Karkonosze

Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze.To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt w postaci Śnieżki liczącej sobie 1603 metrów.

4. Surowce mineralne

Sudety są źródłem niezliczonej ilości surowców mineralnych. Można tutaj znaleźć zarówno węgiel kamienny, jak i marmury, wapienie, piaskowce czy kamienie półszlachetne.

5. Morawa, Łaba oraz Odra

Najważniejszymi rzekami Sudetów są Morawa, Łaba oraz Odra.

6. Wodospady

Nie brakuje tutaj również wodospadów. Największą popularnością cieszą się wodospady Kamieńczyka, Podgórnej oraz Szklarki. Wodospad Kamieńczyka liczy sobie aż 27 metrów.

7. Dom dla zwierząt

Sudety to również dom dla wielu zwierząt, których nie sposób spotkać w takiej ilości w innych regionach Polski. Mieszkają tutaj borsuki europejskie, gronostaje, lisy rude czy wydry europejskie. Można się również natknąć w Sudetach na różnorodne gatunki ptaków.

8. Parki narodowe

Na terenie Sudetów znajdują się dwa parki narodowe – Park Narodowy Gór Stołowych oraz Karkonoski Park Narodowy. Poza nimi mamy do dyspozycji siedem parków krajobrazowych.

9. Szlaki rowerowe

Sudety posiadają całe mnóstwo interesujących szlaków rowerowych, co z pewnością zainteresuje turystów nastawionych na aktywny wypoczynek na łonie natury.

10. Grodziska plemienne

Miłośnicy historii z pewnością zainteresują się grodziskami plemiennymi na terenie Sudetów. Jest ich ponad trzysta i są niezastąpionym świadectwem obecności naszych przodków na tych ziemiach.