Ciekawostki

10 Ciekawostek i Informacji o Rymanowie-Zdroju

Park zdrojowy | Fot. Adam Chamczyk / Wikipedia

Rymanów-Zdrój to niewielka wieś o statusie miejsca uzdrowiskowego, która znajduje się w województwie podkarpackim.

Miejsce usytuowane jest nad rzeką Tabor i znajduje się niespełna dwa kilometry od Rymanowa. To wyjątkowo zaciszne i spokojne miejsce.

Można powiedzieć, że jest idealną destynacją dla osób, które pragną przede wszystkim odpocząć.

1. Uzdrowisko

Uzdrowisko w tej postaci powstało pod koniec XIX wieku z inicjatywy słynnej działaczki społecznej Anny Potockiej oraz jej męża Stanisława Potockiego. Wykupili miejsce z założeniem stworzenia wyjątkowego uzdrowiska na tym terenie.

2. Wody lecznicze

Odkrywcą leczniczych wód był jeden z synów Potockich. Przypadkowe znalezisko zwróciło uwagę małżeństwa, które czym prędzej oddało wodę do analizy.

3. Potoccy

Potoccy byli zainspirowani sąsiadującym z Rymanowem Iwoniczem-Zdrojem, które od wielu lat słynęło ze źródeł leczniczych wód mineralnych. Pragnęli odkryć kolejne źródła, co faktycznie im się udało. Źródła znalezione przez Potockich charakteryzowały się bardzo dużą zawartością żelaza oraz jodu.

4. Wystawa przyrodnicza

Pod koniec XIX wieku w Krakowie odbyła się wystawa przyrodnicza, podczas której uzdrowisko Potockich zdobyło zaszczytny srebrny medal.

5. Wille oraz pensjonaty

Bardzo szybko uznano, że miejsce spełnia wszystkie warunki uzdrowiska. Zaczęto budować piękne wille oraz pensjonaty, które miały zachęcić ludzi do przybywania w te rejony.

6. I Wojna Światowa

Przerwa działalności uzdrowiska przypadła na I Wojnę Światową, podczas której wiele obiektów zdrojowych uległo całkowitemu zniszczeniu. Dopiero w 1926 roku nastąpiło wznowienie działalności.

7. II Wojna Światowa

Ciekawostką jest, że w przededniu II Wojny Światowej w uzdrowisku leczyło się kilka tysięcy ludzi. Wybuch wojny ponownie zablokował działalność, która została wznowiona w 1943 roku.

8. Emma Goring

W trakcie II Wojny Światowej gościem Rymanowa-Zdroju była Emma Goring, żona jednego z największych zbrodniarzy wojennych Hermanna Goringa.

9. Sanatorium

Na terenie wsi znajduje się sanatorium o nazwie „Eskulap”.

10. Zaufanie i popularność

Uzdrowisko cieszyło się na przestrzeni lat sporym zaufaniem i popularnością. Przebywały tutaj znakomite osobowości, np. Stanisław Wyspiański czy wybitny kompozytor Ludomir Różycki. W pewnym okresie uzdrowisko stało się ośrodkiem kultury i miejscem wyjątkowych spotkań towarzyskich.