10 ważnych atrakcji i ciekawostek przyrodniczych o azji

Azja to jedne z najpiękniejszych terenów na całym świecie.

To istna kopalnia fantastycznych miejsc, które czarują licznymi zabytkami i magicznymi zakątkami każdego, kto chociaż raz w życiu zdecyduje się odwiedzić owe tereny.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że na temat Azji można przytoczyć wiele niezwykle interesujących ciekawostek, szczególnie gdy bierze się pod uwagę aspekt przyrodniczy.

1.Gatunki zwierzęce

Pierwsza ciekawostka dotyczy zwierzęcych gatunków. Otóż to właśnie z Azji pochodzi wiele niezwykle popularnych i znanych na całym świecie gatunków zwierząt. Do takich zwierząt można zdecydowanie zaliczyć pandy, wielbłądy, jak i również nosorożce.

2. Systemy rzeczne

Kolejna ciekawostka dotyczy tak zwanych systemów rzecznych, jakie można zaobserwować na terenie Azji. Otóż uważane są one za największe występujące na terenie całej ziemi.

3.Pustynie

Inna z ciekawostek na temat Azji w kwestii przyrodniczej dotyczy pustyń. Otóż Azja jest znana również z tego, że na jej terenie występują prawie wszystkie typy pustynnych obszarów.

4. Różnorakie roślinny

Niesamowity jest również fakt, że Azja słynie z tego, że występują tam praktycznie większość obecnych na ziemi różnorakich roślinnych formacji.

5. Obszary Azji

Kolejna ciekawostka dotyczy ogromnych obszarów Azji. Otóż to właśnie owe ogromne obszary sprawiają, że obejmuje ona dosłownie wszystkie klimatyczne strefy, jak i również znaczną większość typów klimatu, które występują na całej kuli ziemskiej.

6. Najdłuższą rzekę

Mając na uwadze najdłuższą rzekę znajdującą się na terenie Azji, to zdecydowanym liderem w tej kwestii jest Jangcy, która ma prawie 6300 metrów długości, co dodatkowo sprawia, że jest w trójce najdłuższych rzek na terenie całego świata.

7. Największe azjatyckie jezioro

Jeśli weźmie się pod uwagę największe azjatyckie jezioro, to zdecydowanie w tej kwestii wygrywa Morze Kaspijskie. Ciekawy jest fakt, że jego linia brzegowa ciągnie się aż przez pięć krajów (Kazachstan, Azerbejdżan, Rosja, Iran, Turkmenistan).

8.Zwierzęta

Niezwykle ciekawy jest fakt, że to nie w Afryce, jak wiele osób uważa, a właśnie na terenach Azji żyje zdecydowana większość pięknych zwierząt, jakimi bezsprzecznie są tygrysy.

9. Lasy liściaste

Ciekawy jest również fakt, że strefę umiarkowaną Azji pokrywają przede wszystkim lasy liściaste.

10. Dominująca formą terenu

Ciekawostką jest także fakt, iż obszary wyżynne i górskie są bezsprzecznie najbardziej dominującą formą ukształtowania terenu w Azji i zajmują prawie ¾ owego azjatyckiego kontynentu.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.