10 niesamowitych ciekawostek o Tytanie

Tytan to największy księżyc Saturna.

Jest otoczony gęstą atmosferą, z tego powodu wszelkie obserwacje przez wiele lat były mocno utrudnione. Co kryje się za atmosferą?

Kto i kiedy odkrył Tytana?

1. Tytan

Tytan odkrył w 1655 roku Christiaan Huygens. Nazwa pochodzi z mitologii greckiej. Tytanami określano bogów z pokolenia olbrzymów. Księżyc ten jest drugim po Ganimedesie, największym księżycem w Układzie Słonecznym. Jest on jedynym księżycem, który ma własną atmosferę.

2. Voyager

Badania nad strukturą atmosfery tego księżyca podjęła się sonda Voyager. Na podstawie zebranych informacji stwierdzono, że atmosfera Tytanu jest gęstsza od ziemskiej. Warstwy atmosfery mają łącznie około 1000 km. Gęsta atmosfera Tytana składa się z azotu (98,4% łącznego składu) i metanu (1,4% łącznego składu), grupę stanowiącą ok. 0,2% tworzy m.in. wodór.

Udział metanu w składzie atmosfery tego księżyca jest zmienny, osiąga niemalże 5% na poziomie kilku km od jego powierzchni. W zakresie widzialnym atmosfera nie jest przejrzysta, ma pomarańczowy kolor. Z tego powodu długo zwlekano z podjęciem badań.

3. Prędkość wiatru

W trakcie lądowania próbnika zmierzono prędkość wiatru. Wynosiła ona 60 km/h.

4. Cykl dobowy

Mimo ograniczonego dostępu światła, na powierzchni można zaobserwować wyraźny cykl dobowy.

5. Jeziora ciekłe

Najciekawszą strukturą na tym księżycu są jeziora ciekłego metanu znajdujące się w obszarach podbiegunowych. Jest to jedyne ciało niebieskie, poza Ziemią na którym stwierdzono istnienie powierzchniowych zbiorników cieczy.

6. Jeziora węglowodorów

W okolicach biegunów znajdują się również duże ciemne formacje będące jeziorami węglowodorów. Największe z nich jest prawdziwym morzem.

7. Ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie atmosferyczne na Tytanie jest o połowę wyższe niż to na Ziemi. Ze względu na niskie temperatury, istnienie organizmów żywych na tym księżycu jest raczej mało prawdopodobne.

8. Powierzchnia geologiczna

Powierzchnia geologiczna planety jest młoda. Wskazuje na to niewielka liczba kraterów uderzeniowych.

9. Tytan

Tytan w dużej mierze składa się z lodu wodnego.

10. NASA

NASA planuje zbadać potencjalne miejsca powierzchni Tytana, na których mogłoby rozwijać się życie. Ekspedycja jest jednak planowana dopiero około 2030 roku.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.