Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek o Białymstoku

Rynek Kościuszki | Fot. Slowacki / Wikipedia

Białystok to stolica województwa podlaskiego i miasto, które w ponad jednej trzeciej części pokryte jest zielenią.

Miasto położone jest nad rzeką Białą w sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody, ma bogatą historię i gwarantuje rozmaite atrakcje turystom.

Co warto wiedzieć o Białymstoku?

1. Ratusz

Ratusz w Białymstoku pochodzi z XVIII wieku, nigdy nie był siedzibą władz miejskich i został odbudowany po drugiej wojnie światowej. Jego zegary zagięte daszki tworzą uśmiechniętą buźkę i jest to jeden z „najsympatyczniejszych” ratuszów.

2. Białostocka katedra

Białostocka katedra, znana jako Kościół Farny, pochodzi z XVII wieku. Obecny kształt zawdzięcza przebudowom i rozbudowie z XIX wieku.

3. Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki w Białymstoku w rzeczywistości przypomina bardziej promenadę, a nie typowy plac miejski. To właśnie na nim znajduje się wiele z białostockich zabytków.

4. Astoria

W budynku, gdzie dziś znajduje się popularna restauracja Astoria, w XVIII wieku mieszkali rzemieślnicy, którzy pracowali dla dworu Branickich. Następnie znajdowały się tam zakład dentystyczny, apteka i restauracja Ludowa.

5. Białostocki Ritz

Białostocki Ritz był już w latach przedwojennych nie tylko jednym z piękniejszych budynków w mieście, ale również najbardziej luksusowym hotelem. W jego pokojach gościli Edward Śmigły-Rydz, Pola Negri czy Stanisław Przybyszewski.

6. Rzeźba

Na białostockich plantach znajduje się betonowa rzeźba przedstawiająca psa z rozdziawionym pyskiem. Jest to replika zaginionej podczas drugiej wojny światowej rzeźby Piotra i Józefa Sławickich.

7. Dojlidy

Dojlidy to najwcześniej zasiedlony teren Białegostoku. Pierwsi osadnicy mieli pojawić się w tym miejscu w XV wieku. Dziś tutejsza plaża jest oblegana przez turystów i mieszkańców miasta, a sama nazwa kojarzy się przede wszystkim z marką popularnego piwa.

8. Aleja Bluesa

Aleja Bluesa w Białymstoku to chodnik przypominający klawiaturę fortepianu, na którym umieszczone są tabliczki z nazwiskami osób powiązanych z bluesem. Można tutaj odnaleźć nazwiska Ady Rusowicz czy Adama Wodzińskiego.

9. Pałac Branickich

Pałac Branickich to jedna z największych atrakcji miasta. Barokowa budowla powstała w XVII wieku, a dziś znajduje się w niej Uniwersytet Medyczny.

10. Cerkiew Mądrości Bożej

Cerkiew Mądrości Bożej przy ulicy Trawiastej to stanowi uroczą miniaturę bizantyjskiej Hagii Sophii. Jej budowę rozpoczęto pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie jest nie tylko ośrodkiem religijnym, ale również kulturalnym.