10 niesamowitych ciekawostek o Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Na wstępie kilka słów o Brazylijce Mariackiej w Gdańsku.

Postawiona wieki temu świeci, jak perła nad Gdańskiem. Jej wysokość umożliwia zobaczenie przepięknych krajobrazów uzyskanie panoramy całego Gdańska.

Zwana również Koroną Gdańska.

1.Największa świątynia.

Bazylika mariacka zbudowana 677 lat temu dostała miano największej w Europie. Jej powstanie dało Gdańsku możliwość zasłynięcia. I ten zabytek jest odwiedzany przez wielu turystów. Przyciąga ich swoim nietypowym starodawnym kunsztem. Budowla wręcz majstersztyk, który uwiecznił wydarzenia, jak między innymi: Zwiastowania Pańskiego, Bulla papieska Pawła IV

2. Międzynarodowy festiwal.

W tym roku odbywa się 43 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i kameralnej. Trwa on od 3 lipca, i ma zakończyć się 28 sierpnia.

3.Prace konserwatorskie.

Bazylika mariacka to starodawny zabytek, który jest pod ochroną, i nie może być w normalny sposób przebudowywany. Dlatego też jego renowacją zajmuje sie konserwator zabytków. Od ubiegłego roku zostały przeprowadzone renowacje na posadzce. Wykonała ją firma Gdańska pracownia konserwatorska B. i L. Brzuskiewiczów. Z tego też względu, że bazylika jest nieziemsko ogromną budowla, to jej renowacja wymaga ogromnych nakładów

4. Pokolenia dla Bazyliki.

Nie w sposób z budżetu gdańskiego odrestaurować całość. Dlatego też by Gdańsk mógł prosperować również pod kątem turystycznym musi utrzymywać Bazylikę w nienagannym stanie. Cegiełka dla bazyliki pod nazwą Pokolenia dla bazyliki ma pomóc odrestaurować jej wnętrze i nie tylko.

5.Nabożeństwa luterańskie.

W roku 1529 odbywały się w kaplicy królewskiej nabożeństwa luterańskie. Jednak z biegiem czasu religie w niej przekształcono na protestancką.

6.Testament na rzecz kaplicy.

Testament sporządzony przez prymasa polski Andrzeja Olszewskiego zawierał jego majątek, który przekazano na rzecz kaplicy. Za jego szlachetnym czynem udał sie również Jan II Sobieski. Jego dar wyniósł czterokrotnie mniejszą wartość, jednak dało to aż 100 tysięcy złotych.
Te pieniądze przeznaczono wyłącznie dla wsparcia Budynku. Kwota ta jest bardzo wysoka. Gdzie w zapiskach o Międzywojennej Polsce mamy całe 2 złote, które było niebywałym zyskiem dla Państwa Polskiego.

7.II wojna światowa.

Wojna I światowa spowodowała, że najmniejsze kwoty, i ludzie wracający z zagranicy odbudowywali ruiny jej.
Bazylika została częściowo zniszczona poprzez II wojnę światową. Wymagała renowacji, która musiała się odbyć wewnątrz i na zewnątrz. Jednak do dziś jest podziwiana, i jej posadzki przechodzą setki, a może i setki tysięcy turystów rocznie.

8.Zbiory gotyckie.

Jak w każdym kościele znajdują się zabytkowe obrazy, ołtarze, posagi, tak i w Bazylice mariackiej wypełniono wnętrze nimi. Jednak poprzez niefortunne wydarzenia historyczne, jej wnętrze zostało zredukowane. I licząc z 43 zbiorów gotyckich pozostało zaledwie 26. Jeden ołtarz może być wart nawet 100 tysięcy złotych. Choć zabytki, jak ołtarze są dla państwa polskiego bezcenne i należą do dziedzictwa kulturowego.

9.Początki budowy.

Zapiski świadczą o tym, że pierwsza wstępna budowla była postawiona na długość 27 metrów, a jej budowanie trwało około 240 miesięcy. Co daje 7200 dni by stworzyć tak ogromną świątynię.

10.Tajemnice wieży.

Wieża, która jest częścią Brazylijki mariackiej skrywa w sobie wiele tajemnic. Wybudowana w roku 1466. Na jej szczycie znajdują się dzwony, które są używane podczas odbywania ceremonii mszalnej. Jak i również podczas wielkiego pożaru dzwony te powinny bić o nieco dłużej oznajmiając o niebezpieczeństwie wznieconego pożaru. Pomiędzy cegłami znajduje się około 150 sztuk małych krzyżyków.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.