Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji w Hajnówce

Hajnówka to miasto położone w województwie podlaskim, na Równinie bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej.

Bliskość największych kompleksów leśnych wpływa na życie całego regionu.

Atrakcje przyrodnicze idą tu w parze z ciekawymi obiektami etnograficznymi o charakterze historycznym oraz propozycjami rozrywki i zabawy.

1. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej stworzone ze względu na liczną ludność białoruską zamieszkującą te tereny. Wystawy dokumentujące życie, kulturę i sztukę Białorusinów Podlaskich.

Między innymi „Białoruska zagroda”.

2. Park Miniatur Zabytków Podlasia

Park Miniatur Zabytków Podlasia. Możemy tu obejrzeć zabytkową architekturę Podlasia w miniaturze w skali 1:25 . Jednym z ciekawszych jest Pałac Carski, który od ponad 50 lat już nie istnieje.

3. Chatka Baby Jag

Chatka Baby Jag to atrakcja dla rodzin z dziećmi. Miejsce wprowadza w bajkowy klimat. Zwiedzanie z przewodnikiem – animatorem. Można tutaj gotować mikstury w wielkim garze Baby Jagi, Waga Prawdy powie nam, czy nadajemy się do pieca oraz zobaczymy podziemne lochy.

4. Sobór Św. Trójcy

Sobór Św. Trójcy w Hajnówce to prawosławna cerkiew parafialna. Świątynia dwupoziomowa może pomieścić 5 tysięcy wiernych i jest jedną z największych w Polsce.

5. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska. W Hajnówce zwanej „puszczańską bramą” spacer po prastarej puszczy jest największą i niezapomnianą atrakcją.

6. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Można tu obejrzeć wiele i wyrobów, na przykład różnego rodzaju podkowy dla konia na kolejne pory roku. Zbiór eksponatów to 586 sztuk.

7. Kolejka wąskotorowa

Kolejka wąskotorowa. Trasy obejmują drogę z Hajnówki do Topiły lub do Doliny Leśnej. Trzy godziny atrakcyjnej jazdy z oglądaniem Puszczy Białowieskiej z przystankiem przy rezerwacie Głęboki Kąt.

8. Pomnik Żubra

Pomnik Żubra. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy był ustawiony w osadzie zwanej Zwierzyniec, aby uczcić polowanie cara Aleksandra II. Miejsce do uwiecznienia na zdjęciu.

9. Rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody zwany „Górniańskie Łąki”. Okazja znalezienia nieznanych gatunków roślin rosnących tylko w tym miejscu.

10. Park Wodny

Park Wodny. Cały kompleks: basen sportowy posiadający 6 torów, basen rekreacyjny z torami do nauki pływania, masażami, gejzerami wodnymi i sztuczną rzeką oraz wanną jacuzzi. Nawet dwie zjeżdżalnie: mała i duża zewnętrzna.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *