Polska

10 najlepszych atrakcji w Hajnówce

Hajnówka to miasto będące siedzibą powiatu hajnowskiego. Położone jest w województwie podlaskim, na Równinie bielskiej, za zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Liczy około 21 tysięcy mieszkańców. Miasto to jest ośrodkiem mniejszości narodowej – białoruskiej, którzy wg danych stanowią aż 26, 41% mieszkańców Hajnówki. Jest to ośrodek turystyczny ale też przemysłu drzewnego.

Jak donoszą źródła nazwa miasta może pochodzić od imienia pewnego strażnika – Hayno który był osadzony w uroczysku Skarbosławka w wieku XVIII. Wg podań od tej pory uroczysko to nosiło nową nazwę – Haynowszczyza a straż tam założona zyskała miano – Straż Haynowa a więc w skrócie Hajnówka.

Inne wieści głoszą że nazwa pochodzi od słowa „uhaj”, które oznacza miejsce w lesie, polanę, na której wypasano bydło.

Hajnówka choć nie jest zbyt dużym miastem ma wiele atrakcji które zachęcają do zwiedzenia tego miejsca.

Rancho Kupała

Uroczysko Ranczo Kupała to klimatyczne miejsce w Puszczy Białowieskiej oddalone od miejskiego zgiełku, które trafi w gust każdego miłośnika przyrody.

W tutejszym Mini ZOO można podziwiać dziesiątki gatunków zwierząt zarówno gospodarskich jak i egzotycznych czy ozdobnych. Można tu znaleźć wiele gatunków ptactwa takich jak, strusie, emu, gęsi, kaczki, kury, indyki, bażanty, perliczki, pawie, papugi i gołębie.Do listy koniecznie dodać należy bydło szkockie, owce, konie, kuce, osły, króliki, świnki morskie, szczury, szynszyle oraz lisa. Dzieci mogą karmić zwierząt i poznać obowiązki w obejściu.

Do dyspozycji małych agroturystów są rowery, rower wodny czy przejażdżka quadem (oczywiście pod opieką), a także dobrze wyposażony plac zabaw z trampoliną, natomiast dorośli skorzystać mogą z elektrycznych skuterów. Gospodarz z chęcią oprowadzi po starej, zabytkowej kuźni i stolarni oraz opowie o uprawach w sadzie i warzywniaku edukacyjnym. Odwiedzających Uroczysko z pewnością zaprosi na grzybobranie, a miłośnicy wędkowania mogą zrelaksować się łowiąc ryby w tutejszym stawie.

Dla tych odważniejszych dzieci też się coś znajdzie na przykład zjazd tyrolką nad stawem, spacer po moście linowym czy strzelanie z broni pneumatycznej i łuku. Ci najmłodsi mogą liczyć na przejażdżkę na kucyku szetlandzkim. A dla wszystkich zainteresowanych przejażdżka bryczką lub saniami ciągniętymi quadem.

Uroczysko Ranczo Kupała to także świetna baza noclegowa. Na gości czekają tutaj dwa niezależne domki letniskowe oraz gustownie umeblowany apartament VIP posiadający wszelkie udogodnienia. Wszystkie kwatery posiadają w pełni umeblowaną kuchnię gdzie można przyrządzić domowy obiad oraz łazienkę. Wszystkie są też klimatyzowane. Dom Ogrodnika to 8 miejsc noclegowych, Dom Kowala kolejnych 8 a Apartament VIP jest przeznaczony dla 4 osób. Goście pozostający w agroturystyce oraz ci, którzy wpadają tylko pozwiedzać mogą liczyć na zorganizowanie ogniska z patyczkami lub rożnem.

Teren jest ogrodzony, co zapewnia prywatność. Niesamowitą panoramę okolicy można podziwiać z górującej nad obiektem wieży widokowej. Całość prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku, a przemiły gospodarz zawsze uraczy was jakąś miejscową opowieścią.

Uroczysko Ranczo Kupała

17-200 Orzeszkowo 139

wjazd od ulicy Dalekiej

GPS: 52.701297, 23.538757

Kontakt Zenobiusz Golonko – 604995421

Strona www: kupala.com.pl

Facebook: facebook.com/uroczyskoRanczoKupala/

Jednym z ciekawszych miejsc na mapie Hajnówki jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej stworzone tam ze względu na liczną ludność białoruską która jak wspomniano wcześniej zamieszkuje te tereny. W muzeum mieszczą się wystawy stałe które zawierają gromadzone od wielu lat przedmioty upamiętniające i dokumentujące życie kulturę i sztukę Białorusinów Podlaskich. Eksponaty te pokazywane są na trzech stałych wystawach etnograficznych do których w 2011 roku dołączono też wystawę multimedialną o rzemiośle.

Sobór Św. Trójcy
źródło: Polimerek / Wikipedia

Pierwsza z wystaw stałych to „Białoruska zagroda” ukazująca typowe miejsce w którym żyła ludność. Eksponaty te pochodzą z XIX i XX wieku. Następna wystawa to „Białoruski Kalendarz” pokazująca zależność między uprawą roli, pracami rolnymi a kalendarzem, ostatnia natomiast to „Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia” obrazująca najważniejsze tradycyjne rzemiosła którymi trudniła się ludność białoruska. Oprócz wystaw stałych pojawiają się też czasowe które są organizowane często w ważne rocznice czy szczególne dni.

Miasto nierozerwalnie kojarzy się również z takim miejscem jak Park Miniatur Zabytków Podlasia. Ukazuje on zabytkową architekturę która zdobi województwo podlaskie, są to m. in. pałace, kościoły.
Miniatury w parku zostały zbudowane w skali 1:25 dla łatwości porównania z prawdziwą wielkością budynków. Każdy z obiektów posiada opis i historię a także parę ciekawostek. Jednym z najpopularniejszych jest Pałac Carski który od ponad 50 lat już nie istnieje. Ponadto jest tam Meczet Tatarski z Kruszynian, Pałac Branickich z Choroszczy wiele innych.

Chatka Baby Jagi to kolejny punkt przyciągający turystów a zwłaszcza rodziny z dziećmi. Który bowiem z maluchów nie słyszał bajki o Jasiu i Małgosi których przetrzymywała w swej chatce Baba Jaga? Miejsce to jest bardzo wyjątkowe, wprowadza w cudowny bajkowy klimat i pozwala oderwać się od rzeczywistości. Zwiedzać chatkę można z przewodnikiem – animatorem który najpierw opowiada bajkę a następnie oprowadza po tajemniczych zakątkach chaty. Można tutaj gotować mikstury w i wielkim garze Baby Jagi, spróbować na Wadze Prawdy czy nadajemy się do pieca a także zobaczyć podziemne lochy.

Jeśli chcemy zobaczyć coś „z innego pieca” dobrze jest odwiedzić Sobór Św Trójscy w Hajnówce. Jest to prawosławna cerkiew parafialna. Wzniesiona została w latach 1981 do 1983. Świątynie zaprojektował Aleksander Grygowicz. Świątynia jest dwupoziomowa i może pomieścić nawet 5 tysięcy wiernych a więc jest w tym względzie jedną z największych w Polsce.

Chciałoby się jednak powiedzieć że nie samymi budynkami człowiek żyje. Hajnówka to przecież największa miejscowość leżąca przy Puszczy Białowieskiej. Nazywana jest przez to „puszczańską bramą”, krzyżują się tam główne drogi dojazdowe z województw leżących obok a więc Mazowieckiego i Lubelskiego. Dla fanów natury i przyrody spacer po puszczy jest wspaniałym odpoczynkiem i relaksem.

Kolejną rozrywką jest Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa istniejące od lipca 2003 roku. Inicjatorem jego powstania był Stanisław Mierzwiński, którego rodzina związana jest z kowalstwem. Chciał pokazać innym na czym polega ta praca, jak żył wiejski kowal kiedyś. W muzeum można obejrzeć wiele wyrobów, maszyn, urządzeń, pieców itd. Pokazane są różnego rodzaju podkowy dla konia na kolejne pory roku. Zbiór eksponatów szacuje się na 586 sztuk.

Niezależnie od wieku wszystkim z pewnością sprawi radość przejażdżka kolejką wąskotorową. Trasy obejmują drogę z Hajnówki do Topiły lub do Doliny leśnej. Jeden kurs jednorazowo może pomieścić 140 pasażerów. Czas przejazdu z postojem dla indywidualnych klientów trwa około 3 godziny. Bilety nabywa się na Dworcu Kolejek Leśnych. Z wagoników kolejki można oglądać między innymi Puszczę Białowieska. Jazda jest w takim tempie aby można było spokojnie oglądnąć okolicę i najciekawsze obiekty. W czasie przejażdżki można wysiąść w interesujących nas miejscach np. przy rezerwacie Głęboki Kąt który ma zachowany fragment naturalnego boru torfowego. Można też obejrzeć wiele pomników przyrody.

Za prawdziwą wizytówkę miasta uznany jest pomnik Żubra. Przyciąga turystów którzy chętnie robią z nim zdjęcia. Jego historia sięga XIX wieku kiedy to pomnik był ustawiony w osadzie zwanej Zwierzyniec aby uczcić polowanie cara Aleksandra II. Co ciekawe pomnik ten w czasie wojny wywieziony został do Rosji i powrócił dopiero po jej zakończeniu. Ostatecznie pomnik stał się symbolem Spały jednak mieszkańcy Hajnówki zdecydowali że również w ich mieście musi powstać taki pomnik. Dlatego też w 2001 roku na skwerku przed Urzędem Miasta ustawiono nowy pomnik żubra.

Przyrodę można również podziwiać w rezerwacie przyrody zwanym „Górniańskie Łąki”. Tak naprawdę w kwestii umownej jest to rezerwat bowiem formalnie nie uzyskał takiego charakteru.

Miejscem wartym odwiedzenia zwłaszcza po całym obfitym dniu zwiedzania zakątków Hajnówki jest Park Wodny. Jest to kompleks w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Mieści się w nim basen sportowy mający 6 torów, basen rekreacyjny z torami do nauki pływania, masażami, gehzerami wodnymi czy sztuczną rzeką, a także wanną jacuzzi. Oprócz tego w ofercie są zjeżdżalnia mała i duża zewnętrzna.