10 najlepszych ciekawostek w Malborku

Malbork to miasto w województwie pomorskim położone nad Nogatem.

Każdego roku przyciąga do siebie turystów za sprawą zamku krzyżackiego, który zachował się w dobrym stanie i który można zwiedzać, jednak Malbork skrywa w sobie więcej interesujących miejsc i faktów.

1. Prusy Górne

Miasto położone jest na terenie dawnej Pomezanii, w historycznych Prusach Górnych i na Powiślu.

2. Prawa miejskie

Zasiedlenie Malborka w intensywny sposób miało miejsce w X wieku. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1286 roku. Do 1466 roku było stolicą Państwa zakonu krzyżackiego.

3.11 dzielnic

W skład miasta wchodzi jedenaście dzielnic: Czwartaki, Kałdowo, Małe Piaski, Nowa Wieś, Piaski, Piaski II, Południe, Rakowiec, Stare Miasto, Śródmieście, Wielbark.

4. Zabytki

Poza zamkiem krzyżackim w mieście można zobaczyć inne zabytki, między innymi ratusz z XIV wieku – rekonstruowany pod koniec XV wieku i na początku XX wieku – resztki murów obronnych wraz z bramami i basztami, basztę maślankową, Bramę Mariacką, ruiny Szkoły Łacińskiej.

5. Międzynarodowy Turniej Szachowy

Malbork jest organizatorem Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Wieżę Zamku Malborskiego, zaś lokalne turnieje szachowe odbywają się tutaj przez cały rok.

6. Polskie Zamki Gotyckie

Miasto należy do stowarzyszenia Polskie Zamki Gotyckie, które promuje rozwój turystyki.

7. „Krzyżacy”

Malbork stanowił scenografię do kręcenia wielu filmów. Wśród tytułów wymienić można między innymi takie produkcje jak: „Krzyżacy”, „Znak orła”, „Król olch”, „Wiedźmin”, „Hans Kloss. Stawka większa niż życie”, „Układ zamknięty”, „Korona królów”.

8. Epoka kamienia

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Malborka pochodzą z młodszej epoki kamienia.

9. Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki w Malborku jest największym zamkiem na świecie. To przykład najbardziej rozbudowanego gotyckiego kompleksu zamkowego. Na jego całość składa się 30 milionów cegieł, z czego 4,5 miliona znajduje się w wysokim zamku.

Na początku nazywany był twierdzą Ordensburg, zaś krzyżacy nazywali go Marienburg na cześć Maryi. Kompleks zamkowy wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Z Malborka pochodzą

Z Malborka pochodzą: Grzegorz Lato, Agnieszka Cegielska, Marcelina Zawadzka, Katarzyna Rosłaniec, Małgorzata Ostrowska. Miasto przyznaje tytuł Honorowego Obywatela, otrzymali go między innymi generał dywizji Marian Spychalski, doktor Chrystian Meyl, Maria Luiza von Sethe.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.