10 najlepszych ciekawostek o Azorach

Azory to archipelag należący do Portugalii.

Z czego słynie?

Jaki panuje tam klimat?

1. Azory

Nazwa Azory najprawdopodobniej pochodzi od słowa azures. W języku staroportugalskim oznacza liczbę mnogą od słowa niebieski. Inni historycy zwracają uwagę na słowo acor, oznaczające jastrzębia. Na fladze Azorów znajduje się właśnie jastrząb.

2. Archipelag Azory

Archipelag Azory składa się z dziewięciu wysp. Na zachodzie leżą Flores i Corvo, na wchodzie Sao Miquel i Santa Maria, natomiast w centrum Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial i Gracioza. Znajdują się one jednak w sporych odległościach od siebie, dlatego przybywający turyści przeważnie zwiedzają jedną z wysp.

3. Starożytne ludy

Azorty z dużym prawdopodobieństwem były odwiedzane przez starożytne ludy, takie jak Fenicjanie czy Kartagińczycy. Pierwsze ślady zamieszkania pochodzą z IV w p. n. e, są to kartagińskie zapisy. W 1427 Portugalczycy odkryli Azory i rozpoczęli kolonizację.

4. Cwierć miliona ludzi

Azory zamieszkuje ćwierć miliona ludzi.

5. Pierwsza i druga wojna światowa

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej na Azorach znajdowały się alianckie bazy morskie i lotnicze.

6. Łagodny klimat

Na Azorach panuje łagodny klimat, jednak często zmienia się pogoda. Średnia temperatura w lecie wynosi 23 stopnie, zimą natomiast 13 stopni Celsjusza. Woda nie jest przesadnie ciepła, jej temperatura w ciągu roku waha się w przedziale od 17 do 23 stopni Celsjusza.

7.Rolnictwo

Duża część mieszkańców Azorów utrzymuje się z rolnictwa. Widok pastwisk jest tu bardzo powszechny. Ponadto na Azorach rośnie wiele hortensji. Warte uwagi są również wrzosy, japońskie cedry oraz drzewa ogniste.

8. Gil azorski

Gil azorski to ptak, który występuje wyłącznie na Azorach. Nie spotkamy go w innych częściach świata, tym bardziej, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

9. 5 lotnisk

Na Azorach znajduje się pięć międzynarodowych lotnisk. Lot do Polski w przypadku bezpośredniego lotu trwa 5,5 godziny. Co ciekawe, w przypadku lotów z przesiadką, ten czas może się znacznie skrócić. Rząd stara się, by Azory stały się atrakcyjnym kierunkiem podróży.

10. Pedro Pauleta

Z Azorów pochodzi Pedro Pauleta, piłkarz reprezentacji Portugalii.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.