10 najlepszych atrakcji w Sopocie

łódki

Sopot to jedno z najpopularniejszych polskich miast. Co roku przyjeżdża tutaj mnóstwo turystów z całego świata, którzy chcą cieszyć się spokojem i pięknem polskiego morza. To również miasto o bardzo bogatej tradycji. Przez wieki stykały się tu różne kultury – przede wszystkim polska i niemiecka – co ostatecznie doprowadziło do ukształtowania w tym mieście bardzo unikalnego i ciekawego charakteru. Dzisiejszy Sopot to nie tylko hotele i obiekty turystyczne. To również bogata kultura i wiele cennych zabytków. Spędzając tam swój urlop zdecydowanie warto zobaczyć kilka najciekawszych atrakcji. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy historii jak i szeroko pojętej kultury.

1. Opera Leśna w Sopocie

Opera Leśna to jeden z najbardziej znanych amfiteatrów w całej Polsce. Obiekt powstał na początku XX wieku, jeszcze w czasach, kiedy Sopot należał do Niemiec. Od początku swojego istnienia Opera Leśna była miejscem wystawiania licznych przedstawień teatralnych. Po przerwie w działalności w okresie I wojny światowej w latach 20 XX wieku zaczęto tu co roku organizować Festiwal Wagnerowski, w ramach którego wybitni muzycy prezentowali utwory słynnego kompozytora. Po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu Sopotu w granice Polski, Opera Leśna na pewien czas została zapomniana. Aż do lat 60 nie była zbyt często wykorzystywana. Od lat 70, z krótką przerwą w latach 80, co roku organizowany jest tu Sopot Festiwal, na którym wykonawcy z całego świata prezentują swoje utwory. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w całej Polsce.

2. Krzywy Domek

krzywy domek

Krzywy domek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Sopocie. Niezwykła, zakrzywiona forma sprawia, że budynek ten wydaje się być nie z tego świata. Obiekt powstał na początku XXI wieku i szybko zdobył wielką sławę. Jest wykorzystywany w celach komercyjnych – znajduje się tu między innymi sklepy i lokale gastronomiczne.

3. Sopockie molo

Przebywając w Sopocie nie można nie wybrać się na spacer po słynnym molo. Z częścią spacerową mierzącą ponad 500 metrów jest to najdłuższa tego typu konstrukcja nad Morzem Bałtyckim. Jego historia sięga XIX wieku, ale było ono systematycznie rozbudowane przez dekady. Ostateczną długość zyskało w latach 30 XX wieku. Na początku XXI wieku w jego części uruchomiono również przystań dla jachtów. Spacerując po nim można podziwiać rozległy widok na Zatokę Gdańską oraz wiele pięknych obiektów w samym Sopocie.

4. Grand Hotel

Grand Hotel to jeden z najsłynniejszych hoteli nie tylko w Sopocie, ale również w całej Polsce. Obiekt powstał w latach 20 XX wieku. Jego budowa podyktowana była stale rosnącą liczbą turystów przyjeżdżających do Sopotu. Jego wygląd nawiązuje do trendów panujących w architekturze na przełomie XIX i XX wieku, przypominając architekturę dawnej Europy. W okresie międzywojennym hotel był istotnym ośrodkiem kultury Sopotu. Oprócz luksusowych warunków wypoczynku, goście mogli tu liczyć na wiele atrakcji, na przykład w postaci występów znanych artystów. W czasie II wojny światowej hotel kilkakrotnie był wykorzystywany przez wojsko, pełniąc rolę siedziby sztabu zarówno armii niemieckiej, a potem radzieckiej. Od zakończenia wojny obiekt pozostaje jednym z najważniejszych hoteli w Polsce. W latach 90 XX wieku uzyskał pięć gwiazdek w klasyfikacji hoteli, co czyni z niego jeden z najbardziej luksusowych hoteli w całym kraju.

5. Zakład Balneologiczny w Sopocie

Sopot od zawsze znany był jako ważne uzdrowisko. Znajdujący się tu słynny Zakład Balneologiczny jest równocześnie istotnym zabytkiem jak i miejscem, w którym można skorzystać z wielu zabiegów uzdrowiskowych. Obiekt powstał na początku XX wieku i wciąż zachwyca swoim wyglądem. Bogato zdobiony i pełen najróżniejszych rzeźb przypomina najbardziej klasyczne budynki Europy. Oferowane są tu liczne usługi związane z rehabilitacją.

6. Latarnia morska

Sopot, jako miasto nadmorskie, posiada własną latarnię. Powstała ona w latach 70 XX wieku w ramach przebudowy niepotrzebnego komina należącego do zakładu balneologicznego. Samo określanie obiektu latarnią jest raczej tradycją, bowiem ze względu na zbyt mały zasięg światła nie zalicza się on oficjalnie do latarni na polskim wybrzeżu. Mieści się tu wieża widokowa. Latarnia ma wysokość 30 metrów, zatem roztacza się z niej piękny widok na miasto.

7. Ulica Bohaterów Monte Cassino

Monte Cassino

Ulica ta jest najbardziej reprezentacyjną częścią Sopotu. Jest to prawdziwe centrum turystyczne, z wieloma lokalami gastronomicznymi czy sklepami. Spacer tą ulicą – popularnie zwianą od swojej nazwy „Monciakiem” – to istny obowiązek dla każdego turysty. Idąc nią można dojść prosto do brzegu morza, od razu wchodząc na tutejsze molo.

8. Ratusz w Sopocie

Jednym z najciekawszych zabytków Sopotu jest tutejszy Ratusz. Budynek powstał na początku drugiej dekady XX wieku i doskonale wpisuje się w obowiązujące wówczas trendy architektoniczne.

9. Kościół Zbawiciela

Sopot, jako miasto będące pod wpływem kultury niemieckiej, był związany z wyznaniami protestanckimi. Jedną z najważniejszych świątyń jest tutaj Kościół Zbawiciela, zbudowany w drugiej dekadzie XX wieku. Świątynia należy do kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Znajduje się nieopodal sopockiego molo.

10. Dom Zdrojowy

Sopot przez dekady rozwijał się jako jedna z najważniejszych miejscowości uzdrowiskowych nad Bałtykiem. Tutejszy Dom Zdrojowy jest tego przykładem. Współczesny obiekt został ukończony w 2009 roku, a le wcześniej istniało tu kilka podobnych domów. Dzieje sopockiego uzdrowiska sięgają XIX wieku. Do II wojny światowej budowano tu jeden po drugim aż trzy takie obiekty. Po zniszczeniach wojennych obiekt nie został odbudowany aż do XXI wieku. Obecnie znajduje się tutaj przede wszystkim spa.
Sprawdź też:
Rzeszów jest jednym z najprężniej rozwijających się polskich miast. Powoli…