10 najlepszych atrakcji w Gliwicach

Gliwice to miasto w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej i nad rzeką Kłodnicą.

Ważny ośrodek naukowy – tu swoją siedzibę ma część wydziałów Politechniki Śląskiej i Polskiej Akademii Nauk.

Jedno z największych miast w kraju, a to dopiero tego początek tego, co można powiedzieć o nim ciekawego.

1. 21 dzielnic

Miasto podzielone jest na 21 dzielnic, każda z nich stanowi jednostkę pomocniczą gminy. W latach 2010-2015 dzielnic było więcej, bowiem wydzielono dzielnicę Żwirki i Wigury z osiedla Trynek, by ponownie ją do niego wcielić.

2. Arena Gliwice

W Gliwicach w 2018 roku wybudowano halę sportową Arena Gliwice, która jest drugą największą w Polsce i może pomieścić ponad trzynaście tysięcy kibiców.

3. Gliwicka radiostacja

Gliwicka radiostacja została wpisana na listę pomników historii 29 marca 2017 roku.

4.Zabytki

Miasto posiada liczne zabytki, wśród których wymienić można między innymi dom tekstylny Weichmanna, Willę Caro, Fontannę z trzema faunami, Plac Piastów, Radiostację gliwicką, Cmentarz Hutniczy, Muzeum Geologii Złóż.

5. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci

W 2019 roku Gliwice były organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

6. Szlaki tematyczne

Przez miasto przebiegają dwa szlaki tematyczne: Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego i Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

7. Placówki konsularne

W Gliwicach mieszczą się trzy placówki konsularne: Konsulat Republiki Kirgijskiej, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec i Konsulat Republiki Słowackiej.

8. Zamek Piastowski

Zamek Piastowski to jeden z najstarszych zabytków miasta. Pełnił funkcję siedziby Piastów Śląskich. Zbudowany w połowie XIV wieku, obecnie mieści się w nim (od 1959 roku) Muzeum w Gliwicach.

9. Tramwaje

Tramwaje jeżdżą po Gliwicach nieprzerwanie od 1894 roku. Początkowo były one ciągnięte przez koniec, od 1898 roku są elektryczne. Obecnie są częścią Tramwajów Śląskich, stanowią najkrótszą sieć tramwajową w kraju.

10. Palmiarnia Miejska

Jedną z największych atrakcji miasta jest Palmiarnia Miejska zlokalizowana w parku imienia Fryderyka Chopina przy ulicy Aleksandra Fredry. Jej powierzchnia wynosi dwa tysiące metrów kwadratowych, pierwsze szklarnie powstały około roku 1880, obecna istnieje od 1924 roku.

Palmiarnia podzielona jest na pięć pawilonów, a wśród zgromadzonych w nich okazów zobaczyć można między innymi sukulenty, rośliny tropikalne i akwaria.

4.7/5 - (liczba ocen: 3)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.