10 najlepszych atrakcji – Ciechocinek

Co warto zobaczyć w Ciechocinku

Ciechocinek jest to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim, na Kujawach. Miasto leży na lewym brzegu rzeki Wisły. Jest to niewielkie miasteczko liczące sobie lekko ponad 13 tysięcy mieszkańców.

Prawa miejskie zostały nadane w 1916 roku, jednak pierwsze wzmianki dotyczące terenów dzisiaj należących do miasta pochodzą z XIV wieku. Lokalna legenda głosi, że nazwa miasta Ciechocinek powstała na cześć pary zakochanych o imionach Ciech i Cin, i jest to legenda analogiczna do warszawskiej legendy o Warsie i Sawie.

Miasto szczyci się naprawdę bogatą historią i można tutaj znaleźć wiele atrakcji, które umilą czas spędzany w tej miejscowości. Powiedzmy także, że jest to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. W tym artykule zebraliśmy 10 z tych atrakcji i je opisaliśmy.

Największą atrakcją Ciechocinka są bez wątpienia tężnie. Jest to unikatowy zabytek w skali całej Europy. W Ciechocinku znajdziemy aż 3 takie tężnie w kształcie podkowy. Wszystkie trzy tężnie górują nad miastem i pomimo, że są już zabytkowe, to nadal pełnią swoje funkcje. Zostały zbudowane z inicjatywy Stanisława Staszica, pierwsza tężnia została zbudowana w roku 1827 i jej długość wynosi lekko ponad 650 metrów. Rok później, w 1828 roku, powstała druga tężnia, tym razem najdłuższa. Jej długość to aż 724 metry. Ostatnia zbudowana tutaj tężnia jest najkrótsza, jej długość to 366 metrów i została zbudowana aż 31 lat po drugiej tężni, czyli w 1859 roku. Wszystkie tężnie mają wysokość 16 metrów, a ich długość wynosi niecałe 2 kilometry, dokładnie 1741 metrów. Tężnie są ułożone tak, żeby cały zespół był prostopadły do przeważających na tym obszarze kierunków wiatrów. W ten sposób podniesiono efektywność i wydajność procesu. Podstawową funkcją tych tężni jest stężanie solanki, która spływając powoli przez tarninę paruje i podnosi stężenie z 5, 5% do nawet 27%. Jednym z dodatkowych elementów zdrowotnych w tym miejscu jest oddychanie tym powietrzem, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych tlen z powietrza wokół tężni zmienia się w ozon. Powietrze w tym miejscu nasycone jest kropelkami solanki co sprawia że jest podobne do morskiego. Właśnie dzięki tym procesom tężnie są tak bardzo korzystne dla osób mających problemy z ciśnieniem tętniczym lub drogami oddechowymi. Jest to bez wątpienia obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, kiedy jesteśmy w Ciechocinku.

Druga atrakcja jest bezpośrednio powiązana z tężniami. Tutaj właśnie trafia woda solankowa dostarczona rurociągami z tężni. Z tej wody produkuje się tutaj sól warzoną, ług i szlam leczniczy. Znajduje się tutaj także muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane nie tlyko z warzelnictwem, ale również inne, dotyczące historii uzdrowiska w Ciechocinku.
W samym mieście możemy z kolei znaleźć fontannę o wdzięcznej nazwie „Grzybek”. Tryska z niej woda solankowa pochodząca z głębokości około 420 metrów. Zbudowana w 1926 roku fontanna stała się jednym z symboli Ciechocinka i dzisiaj można przy niej znaleźć tłumy mieszkańców i turystów spacerujących w jej okolicach.

Kolejne 5 atrakcji będzie skierowane do wielbicieli architektury. Pierwszy element tej listy to Pałacyk dyrekcji uzdrowiska, czyli dom mieszkalny dyrektora zakładu uzdrowiskowego. Jest to charakterystyczny budynek z pięknymi kolumnami jońskimi i bogato zdobionym dachem, powstały w roku 1910. Dalej mamy Łazienki nr 1, czyli najstarszy zakład przyrodoleczniczy w mieście. Zbudowany w 1849 roku budynek nazywany jest „Łazienkami Głównymi”. Kolejna atrakcja to Łazienki nr 2, gdzie mieści się obecnie SPA. Jest to piękny budynek w stylu romańskim zbudowany w 1912 roku przez absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W budynku znajduje się wiele miejsc w których można odbyć różne zabiegi zdrowotne, od kąpieli borowinowych, po kąpiele solankowe. Kolejna atrakcja dla fanów architektury to Łazienki nr 3, czyli klasyczny, reprezentacyjny obiekt z 1898 roku. Charakteryzuje się pięknym ogrodem na zewnątrz budynku. Ostatnim obiektem, który umieszczamy tu ze względu architektury jest Łazienki nr 4. Jest to bez wątpienia najciekawsza architektura w całym mieście. Budynek został wybudowany w neobarokowym stylu w 1903 roku, jest bardzo bogato zdobiony. Szczególne wrażenie potrafi zrobić wnętrze, w którym znajdziemy antresole, kunsztowne balustrady i malowidła. Są to miejsca, które powinien odwiedzić każdy fan architektury, całość robi niesamowite wrażenie.

Dziewiątą atrakcją jest Pijalnia Wód Mineralnych znajdująca się w Parku Zdrojowym. Mieści się ona w budynku z roku 1882 w którym wykorzystuje się źródło wody solankowej. Jest to bardzo popularne źródło nazywane przez mieszkańców Krystynką. Sam budynek w którym jest pijalnia potrafi zrobić wrażenie. Zbudowany w stylu szwajcarskim z bogatymi ozdobami. Jest to bardzo ciekawa atrakcja na mapie miasta.

Ostatnią atrakcją jaką polecamy jest odwiedzenie czynnej cerkwi prawosławnej pw. Św. Michała Archanioła. Unikatowy, drewniany budynek wyróżnia się na tych terenach. Przez swoje walory architektoniczne jest to jeden z ciekawszych obiektów w Ciechocinku. Zbudowana w 1894 roku dla wojska rosyjskiego. Dzisiaj jest to czynna świątynia w której regularnie odbywają się nabożeństwa.

Oceń artykuł

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.