10 najciekawszych zamków na Mazowszu

Mazowsze to kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły.

Niezależność polityczna, która utrzymywała się tutaj przez wiele lat, wykształciła wyróżniającą się kulturę, a to z kolei przekłada się na liczne dziedziny sztuki i architektury. Jakie zamki należą do najciekawszych na Mazowszu?

Poniżej znajduje się wybrana lista.

1. Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach został wybudowany w stylu klasycystycznym. Budowę rozpoczęto w XVII wieku, a ostatecznie wykończono dopiero w wieku XIX. Bywał tutaj Zygmunt III Waza, a także Jan III Sobieski.

2. Pałac w Młochowie

Pałac w Młochowie reprezentuje styl klasycystyczny. Jego budowę rozpoczęto w 1807 roku, kiedy na mocy pokoju tylżyckiego powstało Księstwo Warszawskie. Na początku XX wieku należał do Radziwiłłów, a obecnie prywatna firma zajmuje się jego odrestaurowaniem.

3. Pałac w Otwocku Wielkim

Pałac w Otwocku Wielkim powstał w latach osiemdziesiątych XVII wieku. Był on prezentem ślubnym dla Ludwika Bielińskiego i Ludwiki Marianny, która była córką poety Jana Andrzeja Morsztyna.

4. Zamek w Pułtusku

Zamek w Pułtusku został wybudowany w XV wieku, jednak już w kolejnym stuleciu doszło tutaj do poważnych modyfikacji. Już w XIII wieku ogród o obszerne tereny w tej okolicy należały do biskupów płockich, , dlatego też później zamek stał się ich rezydencją.

5. Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie został zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Po śmierci księcia mazowieckiego zamek został podarowany królowej Bonie, która była żoną Zygmunta Starego. Od kilku dekad obok zamku znajduje się siedziba grupy rekonstruującej rycerstwo z XV wieku.

6. Zamek w Liwie

Zamek w Liwie powstał w XV wieku jako strażnica graniczna. Inicjatorem jego powstania był książę mazowiecki Janusz I Starszy, a ze względu na zamek usypano tutaj sztuczne wzniesienie. Dziś turyści mogą tutaj zwiedzać wieżę bramną oraz odrestaurowane sale.

7. Zamek książąt mazowieckich

Zamek książąt mazowieckich w Czersku powstał na przełomie XIV i XV wieku nieopodal Góry Kalwarii. Już w XI wieku na tym samym miejscu istniał drewniany gród. Dopiero książę mazowiecki Janusz I kazał w tym miejscu zbudować murowany zamek.

8. Zamek w Iłży

Zamek w Iłży to gotycko-renesansowa budowla należąca kiedyś do biskupów krakowskich. Według historyków został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy biskupa Jana Grota.

9. Zamek w Solcu

Zamek w Solcu nad Wisłą powstał z inicjatywy ostatniego z rodu Piastów, Kazimierza Wielkiego. Decyzja o budowie zamku w tym miejscu miała duże znaczenie, ponieważ to właśnie tędy przebiegał ważny szlak handlowy. Do dziś zostały tutaj tylko niezbadane jeszcze ruiny i fundamenty.

10. Zamek w Szreńsku

Zamek w Szreńsku został wybudowany w stylu gotyku mazowieckiego. Powstał w pierwszej połowie XVI wieku i wiąże się z ważnymi w historii Polski wydarzeniami. Na przestrzeni lat należał również do biskupów, a podczas potopu szwedzkiego został zdobyty przez Szwedów.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.