10 intrygujących ciekawostek o Święcie Niepodległości

Niniejszy artykuł zostanie poświęcony świętu niepodległości.

Obchodzone ono jest od ponad 120 lat, każdego roku. 11 listopad to dzień, w którym wystawiane są flagi oraz dzień jest wolny od pracy.

1. Bieg niepodległości.

Aby uczcić ten dzień wolnego kraju, można uczestniczyć w biegu. Każdy kto chce, i ma zapał do biegania może uczestniczyć. Biegi te są organizowane dla obywateli, w pełni bezpieczne.

2. Kto uchwalił ten dzień.

Dzień ten to uroczystość, która została uchwalona przez Radę Regencyjną. Stało się to za czasów Józefa Piłsudskiego w 19 wieku.

3. Najazd Niemców na Wielkopolskę.

II Rzeczpospolita Polska przechodziła powstanie, w roku 1919 zostało ono wygrane. Walki trwały od końca grudnia do połowy lutego.

4.Związek 11 listopada z wydarzeniem.

Jednak po zakończeniu pierwszej wojny światowej, czyli 11 listopada Polska odzyskała niepodległość.

5.Akt wolności i niepodległości.

Na kartach historii zapisał się również moment powstania Królestwa polskiego. To dzięki trzem państwom, a wówczas dwóm doszło do procesu powolnego odzyskiwania państwa. data przełomowa w tym zwrocie akcji jest 5-11-1916.

6.Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

W wyniku II wojny światowej wiele rzeczy zmieniało się. I tak również nie obchodzono już święta niepodległości 11 listopada. Powstało wówczas 22 lipca Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

7. Polska Partia Socjalistyczna.

Przed II wojną światową obchodzono święto niepodległości 7 socjalistyczna. Jednak ostatni rok 1939 stał się najgorszym dniem w historii Polski. Okupant wprowadziła swoją dyktaturę, zmienił państwo, ograbił ze wszystkiego. W wyniku wojny śmierć poniosło 44 miliony ludzi. liczbę ta można porównać do jednego państwa Ukraińskiego, które liczy tyle ludności. Podsumowując działania Hitlera, potrafił on swoją siłą zmieść jedno państwo.

8. Pokolenie bez wojny.

Obecnie można by powiedzieć, że żyjemy w czasach pokolenia bez wojny. Pokolenia, które cieszy się wolnością i nie odczuło piętna broni okupanta. Od ponad 75 lat żyjemy w państwie suwerennym, mającym soją władzę, rząd oraz średnią półkę społeczną, która w czasach wojny nie była do osiągnięcia.

9. Śmierć Hitlera jeszcze przed powstaniem bomby nuklearnej.

Ciekawostkom jest, że Hitler kapitulował jeszcze przed wynalezieniem bomby nuklearnej. Pomimo tego dokonał zniszczeń na skalę światową. Choć odzyskano niepodległość, to również możemy się spodziewać kolejnego dyktatora, który użyje broni nuklearnej.

10. Bezpieczny kraj.

Po wielu niepowodzeniach Polacy wprowadzili szereg zabezpieczeń wpływających na komfort życia. Polska jest krajem suwerennym, posiada swoje wojska oraz jest zabezpieczona na tyle by znowu nie doszło do zniszczenia kraju. Dlatego też z roku na rok można świętować 11 listopada, wieszać flagi oraz doceniać wartości, jakie dali na przodkowie. Jak i również ludzie, którzy walczyli o kraj, i oddali za niego życie by ich dzieci i wnuki nie odczuły tego, co oni odczuli na własnej skórze.

4.2/5 - (liczba ocen: 8)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.