10 intrygujących ciekawostek o Planecie Jowisz

Planeta Jowisz wyraźnie wyróżnia się wielkością posród innych planet.

Ponadto ma cztery księżyce. Jednym z nich jest Ganimedes. Co o nim wiadomo?

Poznaj 10 ciekawostek o Ganymede.

1. Galileusz

Księżyc ten, podobnie jak pozostałe księżyce Jowisza, odkrył Galileusz. Wszystkie księżyce Jowisza można zaobserwować przez zwykłą lornetkę.

2. Jowisz

Kwestia odkrycia księżycy Jowisza była sporna. W 1614 oku ukazało się dzieło niemieckiego astronoma Simona Mariusa. W dziele zwanym „Mudnus Jovalis” twierdził, że dostrzegł księżyce Jowisza kilka dni wcześniej niż Galileusz.

Galileusz, rzecz jasna, nie zgodził się ze słowami Simona, stąd też księżyce Jowisza nazywa się galileuszowymi. Marius zaproponował jednak nazwę dla księżyca Ganimedes od imienia kochanka Zeusa z mitologii greckiej. W rzymskiej mitologii Zeusa nazywano właśnie Jowiszem.

3. Ganimede

Skąd w ogóle dowiedziano się czegoś o Ganimede? Obserwacje przeprowadzano za pomocą sondy przelatującej przez układ Jowisza. Na podstawie danych wiemy, że na jego powierzchni znajduje się wiele kraterów uderzeniowych. Generuje też stosunkowo słabe pole magnetyczne.

4. Układz Słoneczny

Ganimedesz jest największym księżycem w Układzie Słonecznym. Jest znacznie większy choćby od Plutona. Pod względem średnicy jest większy nawet od najmniejszej planety, czyli Merkurego.

5. Atmosfera

Atmosfera na księżycu Ganimedesz składa się prawie w 100 % z tlenu.

6. Księżyc lodowy

Księżyc ten należy do grupy księżyców lodowych. Oznacza to, że w znacznym stopniu składa się z lodu wodnego.

7. Skuty lodem

Co ciekawe, skuty lodem księżyc Ganimedesz ma w sobie sześć razy więcej wody niż ziemskie oceany. Na pewno się jednak nie roztopią, bowiem na Ganimedesie panują niskie temperatury.

8. Motyw Ganimedesza

Motyw Ganimedesza pojawia się w fantastyce naukowej. Większa część akcji książki Sola z nieba toczy się na powierzchni Ganimedesa. Księżyc ten jest także książkowym miejscem pracy matki Doriana Tomlinsona w książce „Inwazja” Marcina Mortki.

9. Pole magnetyczne

Pole magnetyczne Ganimedesa wywołuje zorze polarne, które można zaobserwować w okolicach biegunów ziemskich.

10. Badania

Planowane są dalsze badania nad Ganimedeszem. Start sondy przewidywany jest na 2022 rok, do celu dotrze ona jednak dopiero w 2029 roku.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.