Ciekawostki

10 Intrygujących ciekawostek o Aleksandrze I Romanowie

fot. George Dawe / Wikipedia

Aleksander I Romanow był carem rosyjskim, wielkim księciem Finlandii, a po kongresie wiedeńskim również królem Polski.

Jego rządy budziły podziw w całej Europie, a legenda żyje do dzisiaj. Co warto o nim wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Rządy w Rosji

Aleksander I miał 23 lata, kiedy objął rządy w Rosji. Był kompleksowo wykształconym człowiekiem nastawionym przyjaźnie wobec Polaków. Jego przyjacielem i ministrem spraw zagranicznych był książę Adam Czartoryski.

2. Wnuczek carycy Katarzyny

Aleksander I był wnuczkiem carycy Katarzyny, a władzę w Rosji przejął po zamachu na swojego ojca, który odmówił abdykacji na rzecz syna. Został uduszony przez kapitana Jakowa Skariatina.

3. Inicjator

Car był inicjatorem powołania kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, wskutek którego powstało Królestwo Polskie połączone unią personalną z Rosją. Wcześniej wsławił się jako pogromca Napoleona.

4. Wojny

W wyniku wojen, które prowadził, do Rosji zostały przyłączone Gruzja, Azerbejdżan, Besarabia oraz Finlandia.

5. Przystojny mężczyzna

Aleksander I uchodził za przystojnego mężczyznę, który podobał się kobietom. Jego żoną była Elżbieta Romanowa, ale nie stronił również od romansów. Ówcześni pamiętnikarze komentują również jego zdolność do wzbudzania zaufania, choć sam nie ufał nikomu.

6. Pobożny

Aleksander I był bardzo pobożny, jednak pewne dane wskazują na to, że niedługo przed śmiercią zamierzał przejść na katolicyzm. W tym celu spotykał się z polskim dominikaninem, Faustynem Ciecierskim, który notował informacje o spotkaniach w klasztornej kronice.

7. Ukochany wnuk

Był ukochanym wnukiem carycy Katarzyny II, która planowała, że po jej śmierci, to właśnie on, a nie jej syn, obejmie władzę w Rosji. Aleksander miał się zgodzić na zamach na swojego ojca, pod warunkiem, że ten nie straci życia. Ostatecznie spadła na niego odpowiedzialność za morderstwo.

8. Adam Czartoryski

Car zasłynął jako osoba, która wyjątkowo dbała o swój wygląd i swoją popularność. Jego przyjaciel, Adam Czartoryski, twierdził, że chciał podobać się zarówno swoim żołnierzom, jak i artystom i damom.

9. Śmierć

Oficjalne informacje donoszą, że car zmarł w listopadzie 1825 roku, ale z jego śmiercią wiążą się liczne kontrowersje i już wówczas sądzono, że trumna była pusta, a car żyje.

10. Sfingowanie własnej śmierci

Wielu ludzi wierzy, że car sfingował własną śmierć i do końca życia prowadził życie mnicha na Krymie albo na Syberii. W 1984 roku kanonizowano mnicha, Fiodora Kuźmicza, który był bardzo podobny do cara, a ponadto znał szczegóły kampanii rosyjskiej z 1812 roku.