Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Złotym Stoku

Złoty Stok
fot. Grzegorz Wysocki / Wikipedia

Złoty Stok to niezbyt duże miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim. Ważne dla regionu ze względu na obecność i rozwój przemysłu hutniczo-górniczego, który dopiero od niedawna nie jest już tak aktywny jak przez wiele minionych dziesięcioleci.

Obecnie Złoty Stok to przyjemna miejscowość dla turystów poszukujących w miarę spokojnej lokalizacji na wakacyjny wypoczynek lub krótki wypad za miasto.

1. Złoty Stok

Nazwa nie jest przypadkowa. W Złotym Stoku faktycznie wydobywano również złoto i uważa się, że w ciągu kilkuset lat bezustannej eksploatacji uzyskano nieco ponad szesnaście ton tego szlachetnego metalu.

2. Obecność złota

Obecność złota na tych terenach sprawiła, że miejsce cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwsze wzmianki o wydobywaniu złota w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Natomiast wzmianki o prawach miejskich pojawiają się już w XIV wieku.

3. Piast Śląski

W XIV wieku miasto początkowo należało do Piastów Śląskich, a następnie zostało wykupione przez świdnickiego księcia Bolka II.

4. Rozkwit

Dopiero w XV wieku nastąpił prawdziwy rozkwit Złotego Stoku. Wówczas ponownie otrzymało status Wolnego Miasta Górniczego.

5. Wilhelm Rosenberg

W XVI wieku miasto zostało wykupione przez Wilhelma Rosenberga. Kupując Złoty Stok, wykupił jednocześnie wszystkie kopalnie złota oraz znajdującą się na terenie miasta mennicę.

6. Zamieszkiwany przez Niemców

Na początku XX wieku Złoty Stok niemal w stu procentach był zamieszkiwany przez Niemców. Ciekawostką jest, że obecna nazwa została usankcjonowana dopiero w 1946 roku. Wcześniej o mieście mówiono „Równe”.

7. Kopalnia

Kopalnia ostatecznie została zamknięta w 1960 roku.

8. Kościół św. Krzysztofa

Na terenie Złotego Stoku znajduje się kościół św. Krzysztofa pochodzący z XVI wieku. Został stworzony w stylu renesansowym i jest jednym z najważniejszych zabytków Złotego Stoku.

9. Kamienica Fuggerów

Na rynku można podziwiać przepiękną kamienicę Fuggerów, która pochodzi z XV wieku.

10. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złotas

Będąc w Złotym Stoku warto udać się do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat tego, jak wydobywano złoto w tym regionie przez siedemset lat, jakie były początki i jak wówczas górnicy pracowali.