Polska

20 Ciekawostek o Łazienkach Królewskich

fot. Dawid Zawiła / Wikipedia

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie, który powstał w XVIII wieku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ich nazwa nawiązuje do barokowego pawilonu Łaźni, a od 1960 miejsce to jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie.

Co warto o nich wiedzieć?

1. Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w obecnym kształcie powstały w XVIII wieku, ale ich historia sięga czasów o wiele wcześniejszych. Badania archeologiczne wykazują, że już w VII wieku znajdował się tutaj gród obronny, a kolumna na skarpie ze Starą Pomarańczarnią upamiętnia początki łazienek z XIII wieku.

2. Stanisław Herakliusz

Pod koniec XVII wieku właścicielem tych terenów był Stanisław Herakliusz Lubomirski, z którego inicjatywy powstały dwa pawilony – Ermitaż i Łaźnia.

3. Teodor Lubomirski

Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku wdowa po Teodorze Lubomirskim sprzedała ten teren Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Nie był on jeszcze wówczas królem, ale poszukiwał ziemi, na której stanąć mogłaby jego rezydencja.

4. Stanisław August Poniatowski

Kiedy właścicielem dzisiejszych Łazienek został Stanisław August Poniatowski, na miejscu istniała już Łaźnia. Ten jednak postanowił wybudować dwie kolejne wille. Były to Biały Domek oraz Pałac Myślewicki.

5. Ermitaż

W 1777 roku wybudowano Ermitaż, który wcześniej uległ całkowitemu zniszczeniu w pożarze. Budynek ten miał być przeznaczony dla przyjaciółki Stanisława Augusta Poniatowskiego, która przepowiedziała mu, że zostanie kiedyś władcą Polski.

6. Dzika Promenada

Dzika Promenada to ogród w stylu angielsko-chińskim. Znajdował się na tyłach Ermitażu i tworzyła go plątanina efektownych alejek. Dziś Ermitaż stoi za ogrodzeniem Łazienek.

7. Nowa Kordegarda

Nowa Kordegarda to budynek, który na początku służył do gry w lubianą w XVIII wieku francuską grę Trou-Madame. Kulki z kości słoniowej były wówczas wrzucane do numerowanych bramek. Później istniał tam tak zwany Teatr Mały.

8. Zamek Królewski

Oficjalną siedzibą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był Zamek Królewski, ale w Łazienkach przebywał on od końca maja do września.

9. Pałac Na Wyspie

Na terenie Łazienek król zajmował Pałac Na Wyspie, a rodzina królewska Biały Domek. Przez cały ten czas Łazienki były dostępne dla publiczności.

10. Józef Poniatowski

Kiedy król Stanisław August Poniatowski zmarł w 1798 roku, właścicielem Łazienek Królewskich został jego bratanek, książę Józef Poniatowski. Następnie ich właścicielką była Maria Teresa z Poniatowskich, która sprzedała je carowi Aleksandrowi I.

11. Pomnik Chopina

W Łazienkach Królewskich znajduje się jeden z najsłynniejszych pomników w Polsce – Pomnik Fryderyka Chopina. Znajduje się w otoczeniu pięknej roślinności i jest miejscem, gdzie w letnie niedziele odbywają się koncerty chopinowskie na świeżym powietrzu.

12. Oranżeria

W Łazienkach mieści się również przepiękna Oranżeria, w której przez cały rok można podziwiać egzotyczne rośliny i drzewa. W XIX wieku była to jedna z największych tego typu budowli w Europie.

13. Egipcjański Most

Most o egipskich motywach jest jednym z ciekawszych elementów architektonicznych w Łazienkach Królewskich. Został on zaprojektowany w stylu egipskim, co w tamtych czasach było wyjątkowo modne.

14. Królewskie Pawilony

Oprócz głównych budowli w Łazienkach, teren ten kryje w sobie wiele mniejszych pawilonów, które były używane do różnych celów, od myśliwskich po relaksacyjne.

15. Teatr na Wodzie

Nieopodal Pałacu na Wyspie znajduje się Teatr na Wodzie, gdzie w czasach króla Stanisława Augusta odbywały się przedstawienia teatralne. Współcześnie teatr ten jest używany do różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

16. Park

Ogromny park otaczający Łazienki Królewskie jest idealnym miejscem na spacery, pikniki i obcowanie z naturą. Znajdziemy tu liczne stawy, fontanny i starodrzew.

17. Chinatown

W jednym z zakątków parku znajduje się niewielki obszar nazwany „Chinatown” ze względu na specyficzną architekturę i roślinność nawiązującą do kultury chińskiej.

18. Stała Ekspozycja

W Muzeum Łazienki Królewskie możemy podziwiać stałą ekspozycję poświęconą życiu i panowaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz dziełom sztuki z tego okresu.

19. Kolekcja Malarstwa

Jednym z najważniejszych zbiorów w Łazienkach jest kolekcja malarstwa, zawierająca prace wielu znanych malarzy europejskich z XVIII i XIX wieku.

20. Festiwale i Koncerty

Współcześnie Łazienki Królewskie są miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym festiwali, koncertów i wystaw. W sezonie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty muzyki klasycznej, które przyciągają zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata.