10 interesujących informacji i ciekawostek o Kaszubach
Należące do Pomorza Gdańskiego Kaszuby stanowią jeden z najciekawszych regionów kulturowych w Polsce i bardzo popularną pod względem turystycznym okolicę.
To nie tylko przyroda o wyjątkowej urodzie, ale również odmienna kuchnia i zupełnie niespotykany język.
Oto kilka ciekawostek na temat Kaszub.
1. Legenda
Słynna legenda głosi, że kiedy Pan Bóg stworzył już niemal cały świat, przysiadł, żeby odpocząć. Wtedy okazało się, że zostało mu jeszcze sporo „materiałów”, takich jak jeziora, góry, lasy i rzeki.
Resztka tych materiałów miała zostać wyrzucona w tym miejscu, gdzie dziś leżą Kaszuby, zapewniając im wyjątkowo piękną przyrodę.
2. Kronika wielkopolska
Według kroniki wielkopolskiej nazwa regionu pochodzi od słowa „huby”, które oznaczało fałdy na noszonych tutaj szatach. Inne domysły każą przypuszczać, że może mieć również związek ze słowem „szub”, które oznaczało specyficzny kożuch noszony w tych rejonach.
3. Język regionalny
Od 2005 roku język kaszubski ma status języka regionalnego. Jest on wyjątkowo trudny i niezrozumiały dla Polaków. W filmie „Kamerdyner” Janusz Gajos odgrywał swoją rolę właśnie w tym języku.
4. Artefakty
Najpopularniejsze artefakty z Kaszub stanowią te zawierające słynny haft kaszubski. To specjalna technika, w której kolor każdej nici ma symboliczne znaczenie. Czerń oznacza ziemię, niebieski jeziora kaszubskie, a żółty słońce.
5. Wielką atrakcją
Wielką atrakcją na Kaszubach jest regionalna kuchnia, która od dziesięcioleci wykorzystuje wszystko, co najlepsze w okolicy. Warto spróbować czerniny z gęsiej krwi z suszonymi owocami, zupy z żółtej brukwi czy duszonego dorsza zwanego szmulowanym pomuchelem.
6. Donald Tusk
Na Kaszubach urodził się Donald Tusk, były premier Polski i przewodniczący Rady Europejskiej, a także Gunter Grass, autor „Blaszanego bębenka” i laureat Literackiej Nagrody Nobla.
7. Rogarstwo
Rogarstwo to rzemiosło i kaszubska tradycja, która stopniowo ginie. Przez lata jednak w licznych warsztatach tworzono wyjątkowe tabakiery z rogów bydlęcych.
8. Szymbark
W miejscowości Szymbark na Kaszubach znajduje się popularny „Dom na opak”, w którym wszystko ułożone jest do góry nogami. Jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna i prawdziwy sprawdzian dla ludzkiego błędnika.
9. Kaszubskie godło
Kaszubskie godło przedstawia czarnego gryfa na żółtym tle, który nawiązuje do czasów średniowiecza. Właśnie wtedy, po pokoju turyńskim, gryf stał się symbolem Pomorza Wschodniego.
10. Gode
Gode to kaszubski odpowiednik świąt Bożego Narodzenia. Dla Kaszub przez lata był to okres postu i wstrzemięźliwości, podczas którego nie wolno było się bawić i tańczyć. Wówczas odpoczywała nawet ziemia kaszubska, ponieważ rolnicy powstrzymywali się od uprawy.