Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Słupsku

fot. Michał Słupczewski / Wikipedia

Słupsk to miasto na prawach powiatu w województwie pomorskim. Jest to dawna siedziba książąt pomorskich na Pobrzeżu Koszalińskim. Oto ciekawostki o Słupsku:

1. Powstanie

Pierwsze informacje o osadzie na terenie obecnego Słupska pochodzą z 1013 roku. Jednak prawa miejskie Słupsk otrzymał dopiero 20 sierpnia 1265 roku od księcia gdańskiego Świętopełka II. Ponowione prawa zostały w 1310 roku przez margrabiego brandenburskiego Waldemara.

2. Nazwa miasta

Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki, która płynie niedaleko – Słupi. W średniowieczu występowała w dwóch wariantach jako Stołp(a) oraz Słupsk(o).
Jeśli chodzi o etymologiczne pochodzenie nazwy wiąże się ze “słup” od jednego ze “słupów” czyli wież strażniczych, dzięki którym mieszkańcy mogli obserwować okolicę i ustrzec się przed napadami.

3. Język kaszubski

W języku kaszubskim występuje kilka wariantów nazwy miasta. Są to Stôłpsk, Słëpsk, Słëpskò, Stôłp.

4. Hejnał na wieży słupskiego ratusza

Od 1999 roku w Słupsku o 12.00 grany jest hejnał na wieży słupskiego ratusza. Od 2009 roku, w ramach współpracy Słupska i Ustki, grane są dwa hejnały obu miast. W Ustce również grane są oba utwory.

5. Ośrodek kultury

Słupsk to ponadregionalny ośrodek kultury. Odbywa się tutaj między innymi Festiwal Pianistyki Polskiej, Komeda Jazz Festival, Jesienny Przeciąg Gitarowy, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”.

6. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica

Oprócz festiwali w mieście stale działa Polska Filharmonia Sinfonia Baltica oraz cztery teatry: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”, awangardowy Teatr „Rondo”, Teatr Władca Lalek.

7. Muzeum Pomorza Środkowego

W Słupsku znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, prezentujące zbiory dotyczące historii regionu np. mapę z 1618 roku, czy gobelin przedstawiający poczet książąt pomorskich. Jest to również największy na świecie zbiór prac Witkacego.

8. Młyn Zamkowy

Młyn Zamkowy w Słupsku to najstarszy zachowany budynek przemysłowy w Polsce. Obecnie znajduje się w nim wystawa “Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, przedstawiająca całokształt zmian i procesów kulturowych, jakie zachodziły na ziemiach zachodnich w ostatnim stuleciu.

9. Związki wyznaniowe

Na terenie Słupska działalność religijną prowadzi kilka związków wyznaniowych: Kościół katolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Zielonoświątkowy, Świadkowie Jehowy i Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu.

10. Honorowi obywatele

Wśród Honorowych Obywateli Słupska znajduje się Jan Paweł II, Jerzy Waldorff, Aleksy Antkiewicz.