Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Makakach

fot. Einar Fredriksen / Wikipedia

Makaki to ssaki naczelne z podrodziny koczkodanów. Te charakterystyczne małpy kojarzą się przede wszystkim z Gibraltarem, gdzie od lat stanowią wielką atrakcję turystyczną, ale można je spotkać w różnych miejscach na świecie.

Ich gatunki występują na rozmaitych obszarach od Afryki aż po Japonię.

1. Symbol Gibraltaru

Makaki od wielu lat są symbolem Gibraltaru, który był podczas drugiej wojny światowej ważną bazą wojenną Anglików. Sam Winston Churchill wierzył, że och obecność na Gibraltarze warunkuje obecność Anglików, dlatego postarał się o zwiększenie ich populacji.

2. Długość ciała

Długość ciała makaka może wynosić nawet ponad 70 centymetrów, a drugie tyle wynosi długość ogona. Przeciętny dorosły osobnik waży około 18 kilogramów.

3. Makaki japońskie

Makaki japońskie zdecydowanie różnią się od tych, które można spotkać w innych częściach świata. Ich futro jest bardzo gęste i ma żółty odcień, a naga twarz ma intensywnie czerwony odcień.

4. Wszystkożerne

Makaki są wszystkożerne. Podstawę ich diety stanowią owoce, liście, pędy i orzechy, ale dla urozmaicenia jadają również owady i małe bezkręgowce.

5. Makak japoński

Makak japoński to występujący najdalej na północ gatunek. Jest ściśle związany z kulturą japońską. Pojawia się zarówno w mitologii Japończyków, jak i w literaturze i innych dziedzinach sztuki.

6. Bardzo inteligentne zwierzęta

Makaki są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Naukowcy odkryli również, że są samoświadome, ponieważ potrafią rozpoznać się w lustrze.

7. Skłonne do wspólnej zabawy

Makaki są skłonne do wspólnej zabawy. Naukowcy zaobserwowali, że przepadają za „grami” z użyciem kamieni. Z kolei makaki japońskie podczas zimy bawią się śniegiem i lepią kulki ze śniegu.

8. Okradanie ludzi

Makaki japońskie znane są ze swoich tendencji do okradania ludzi. Jeśli portfel nie jest dobrze pilnowany, z pewnością po niego sięgną, a znalezione monety wykorzystają, aby kupić przekąskę w automacie.

9. Pojawiają się w domach

W japońskich miastach zdarza się również, że makaki pojawiają się w domach prywatnych albo w otwartych samochodach, aby poszukać jedzenia. Szczególnie przepadają za słodyczami, ziemniakami i mandarynkami.

10. Mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat

Makaki mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat. Ich zręczność manualna jest porównywalna do ludzkiej, a mózgi większe niż w przypadku większości małp.