Polska

14 Najlepszych Atrakcji w Kościelisku

Kościelisko to przepiękna i niezwykle malownicza wieś podhalańska usytuowana w województwie małopolskim. Miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Wieś leży w Rowie Kościeliskim i znajduje się częściowo na terenie Tatr. To wyjątkowe miejsce na letni, jesienny, czy zimowy odpoczynek. Wcześniej pisaliśmy o atrakcjach dla dzieci w Kościelisku.

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Kościelisku

Ze względu na piękną scenerię jest również częstym wyborem młodych par, które pragną właśnie w tym miejscu zrealizować sesję ślubną. W Kościelisku mieszka niespełna cztery tysiące ludzi i jest to dosyć spokojna miejscowość, która przyciąga turystów celujących w zaciszne miejsca na wakacyjny wypoczynek. Prezentujemy naszym zdaniem  najciekawsze atrakcje w Kościelisku i okolicy. Zatem, co warto zobaczyć w Kościelisku?

1. Dolina Kościeliska

Miejsce przepiękne. Dolina  jest warta spaceru, piękne widoki. Na końcu pyszna herbata i szarlotka na ciepło. Do tego niesamowite jaskinie. W południe spaceruje tutaj dużo ludzi, ale zachwycające widoki wynagradzają wszystko. Jak chcemy uniknąć tłumów, to warto wybrać tutaj się z samego rana. Natura warta zobaczenia. Piękne miejsce, prawie zerowy poziom trudności, a trasa przejezdna dla wózków z dzieciakami. W razie problemów, można zawrócić w każdym momencie. Po około półtora godzinnym spacerze jest schronisko z pyszną herbatą i żurkiem.

Adres: Kościelisko (Zobacz na mapie)

2. Jaskinia Mroźna

Świetna atrakcja zarówno dla dzieci jaki i starszych turystów. Wstęp kosztuje kilka złotych. Dojście do samej jaskini jest całkiem strome, ale warto te trasę pokonać. Te szczeliny, ogromne korytarze i uskoki wydające się nigdy nie kończyć. Miejscami jest naprawdę nisko i wtedy trzeba iść na czworaka. Warto wziąć kurtkę lub bluzę. We wnętrzu jaskini panowała temperatura 6 stopni i wysoka wilgotność powietrza. Ciemna i mroczna, ale jakże piękna jaskina w Dolinie Kościeliska. Obowiązkowy punkt zwiedzania. Niesamowite miejsce. Czasami aż kręciło się w głowie. Szło się dosłownie jakby było w innej krainie, w korytarzu stworzonym przez lód. Bardzo ciekawa atrakcja dla miłośników eksploracji podziemi.

Adres: Kiry 26, Kościelisko (Zobacz na mapie)

3. Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej

Część odwiedzających zachwyca się Oknami Pawlikowskiego, które są w początkowej części jaskini i na tym kończą swoją przygodę i wracają. Najlepsza zabawa jest dużo dalej. Jest tam ciemno, ciasno i mokro, jak to w jaskini. Zimą dla niektórych osób podejście na górę może sprawiać problemu, ale mając rączki każdy wejdzie. W jaskini bywa całkowicie ciemno. Warto wziąć latarkę czołową, czy nawet kask. To jest miejsce które zapiera dech w piersiach, po prostu rozkosz dla oczu. Piękne sale, ciekawe przejęcia. Lodowe stalaktyty. Można spotkać pająki i nietoperze.

Adres: Szlak pieszy czerwony, Kościelisko (Zobacz na mapie)

4. Dolina Chochołowska

Cudowny spacer, krokusy, klimat. To miejsce mnie najbardziej zachwyciło. Piękne widoki i dosyć łatwe wejście. Piękna dolina, przyjemny szum wody towarzyszący na spacerze. Trasa długa. Parking przy kasach 15 zł na cały dzień. Ciekawa trasa którą pokonają nawet mało wytrwali turyści i rodziny z dziećmi. Dobre oznaczenia i nawierzchnia. Trasa może być oblodzona nawet przy dodatnich temperaturach i dobrych warunkach pogodowych. W zimę warto zabrać raczki.

Adres: (Zobacz na mapie)

5. Butorowy Wierch

Wyciąg narciarski Pod Butorowym. Czynna w sezonie wiosna-lato kolej krzesełkowa. Dolna stacja mieści się przy Drodze Powstańców Śląskich, prowadzącej z Zakopanego do centrum Kościeliska. Możliwy jest dojazd do górnej stacji, z Gubałówki przez szczyt Pająkówki. Można wjechać na Gubałówkę i spacerem dotrzeć do Butorowego Wierchu, aby zjechać kolejką krzesełkową. Klimatyczna kolej która zjeżdżaliśmy z góry podziwiając cudne widoki. Kolej oddalona od zgiełku i hałasu. Widoki bezcenne.

Adres: (Zobacz na mapie)

5. Snowdoo Adventure – skutery śnieżne

Polecam każdemu. Przejazd z przewodnikiem, pełen profesjonalizm. Fajne widoki i pomoc w razie awarii. Super zabawa. Jeżeli słucha się  instruktora i opanuje technikę jazdy to naprawdę jest ciekawie. Na końcu ognisko z kiełbaskami i oscypkami. Niezapomniana przygoda. Najlepiej wziąć 1 skuter na 1 osobę. Dla odważnych mocniejsze doznania, a dla tych mniej odważnych przejazd saneczkami za skuterem. Instruktorzy mają wyczucie i wskazują najlepsze miejsca na zrobienie zimowych zdjęć.

Adres: Butorów 5, Kościelisko (Zobacz na mapie)

6. Dolina Lejowa

Dolina ta znajduje się pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Dobre miejsce na rodzinny spacer. Niezwykle naturalna i jednocześnie dzika. Dolina jest jeszcze mało uczęszczana przez turystów. Jedna to jedna z ładniejszych dolinek reglowych. U wylotu doliny znajduje się bacówka z wyrobami z serów regionalnych. Znajduje się tu udostępniona do wspinaczki skałka, która jest dobrym miejscem do nauki wspinania. Cena biletu całodziennego to 14 złotych. Drogi zaopatrzono w nowe ringi. Jest mniej znana i przez to mniej uczęszczana, ale równie piękna co otaczające doliny. Ma długość około 5 kilometrów i świetnie nadaje się na rodzinne spacery. Prowadzi przez nią żółty szlak. Przed sezonem budka z biletami jest zamknięta. Serdecznie polecam to miejsce.

Adres: Szlak pieszy żółty (Zobacz na mapie)

7. Siwa Polana

Początek drogi do oazy spokoju, a trochę dalej zaczyna się inny świat. Jeśli ktoś planuje krótki spacer to warto przejść doliną Lejową wzdłuż potoku i tuż przed wejściem do Tatrzański Park Narodowego iść w prawo przez mostek. Szlak kończy się na Siwej Polanie. Jest to wyjątkowe miejsce. Cała dolina jest przepiękna, a droga do polany jest bardzo łatwa. Całość zajęła nam około 4 godziny w obie strony. Polecam wybrać się nawet samemu w to urocze miejsce. Spokojne miejsce o ile rozpoczyna się wędrówkę wcześnie rano. Miejsce wypasu owiec. Wciąż należy do jednych z najrzadziej uczęszczanych tatrzańskich dolin. Powodem takiego stanu rzeczy są np. mało zabudowany obszar u jej wylotu przy Polanie Biały Potok.

Adres: Kiry (Zobacz na mapie)

8 Witów eXtreme Quady

Świetna atmosfera. Super organizacja. Panowie stanęli na wysokości zadania. Mega przeżycia, Wspaniała zabawa, piękne i widokowe trasy. Duża dawka adrenaliny. Instruktorzy wyrozumiali. Teren zadowoli każdego poszukującego ciekawych przeżyć.

Adres: Witów 319, Witów (Zobacz na mapie)

9. Psie zaprzęgi – Wataha Tatry

Fantastyczne miejsce z możliwością spotkania psów husky. Przewodnik opowiada o pasch i prezentuje każdego z nim. Jest i czas na przejażdżkę saniami oraz aby poprzebywać z psami rasy husky, które są niezwykle przyjacielskie. Fajna, dobrze zorganizowana impreza. Miło spędzony czas. Dorośli również mogą dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat psów tej rasy.

Adres: (Zobacz na mapie)

10. Trasy biegowe na Chotarzu

To kilometry tras dla osób uprawiających aktywność fizyczną na biegówkach, które zostały specjalnie do nich dostosowane. Godne polecenia nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach. Różne trasy, co do trudności oraz długości. Wspólny rodzinny relaks. Blisko znajdziemy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz płatny parking.

Adres: (Zobacz na mapie)

11. Nędzówka-Chochołów

Kościelisko to miejsce startu czerwonego szlaku który jest częścią szlaku pieszego Nędzówka-Chochołów. Długa ale nie najtrudniejsza trasa – 18,6 kilometrów i 563 metrów przewyższeń. Do przejścia w około 4 godziny. Przy skrzyżowaniu ulic Strzelców Podhalańskich i Nędzy Kubińca w Kościelisku rozpoczyna się czerwony szlak. Prowadzi on na punkt widokowy na Przysłopiu Miętusim (2,8 kilometra). By dojść ścieżkami turystycznymi do Chochołowa przy Żlebie Staników należy iść czarnym szlakiem Drogą pod Reglami do miejscowości o nazwie Kiry. Wtedy zieloną ścieżką iść do skrzyżowania na Gubałówce i tam do samego końca szlakiem czerwonym. Droga kończy się w pobliżu Muzeum Powstania Chochołowskiego oraz Kościoła Pod Wezwaniem Świętego Jacka.

Adres: (Zobacz na mapie)

12. Kościół św. Kazimierza Królewicza

Piękny stylowy kościół w stylu góralskim który w środku cały jest stworzony z drewna. Urzekające obrazy oraz wykończenie w drewnie. Warto choć na chwilkę wejść i zobaczyć ile pracy kosztowało to wykończenie. Piękny kościół, z jeszcze piękniejszymi dziełami miejscowych artystów i obrazem Jezusa Klimatyczny kościół w którym odbywają się bieżące uroczystości. Można tutaj zaznać klimatu góralskiego. Będąc w Kościelisku warto tu przyjść i znaleźć chwilę by się wyciszyć.

Adres: Nędzy Kubińca 150, Kościelisko (Zobacz na mapie)

13. Trasa rowerowa Kościelisko – Dolina Chochołowska

Długość trasy wynosi 25 kilometrów, a czas przejazdu około 3 godziny. Różnica wzniesień wynosi 250 metrów. Trasa jest trudna. Początek przejażdżki następuje w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Jedziemy w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy w lewo jadąc do Doliny Chochołowskiej. Przez Siwą Polanę, asfaltową drogą jedziemy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską. Po drodze jest Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska oraz Wywierzysko Chochołowskie. Powrót identyczną drogą do Roztok. Tam skręcamy w prawo i po chwili w lewo, przez mostek na Kirowej Wodzie. Jedziemy szutrową drogą, a następnie asfaltową. Następnie w prawo do przysiółka Groń i jeszcze raz skręcamy w prawo. Obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do już Kir.

Adres: Kościelisko (Zobacz na mapie)

14. Hala Stoły

Piękne widoki i niezbyt wymagająca trasa która jest idealna na początek przygody z górami. Trasa jest mało wymagająca. Nadaje się na spacery razem z dziećmi. Można błądzić, więc trzeba obserwować znaki. Jest to bardzo kameralny szlak. Cisza i spokój i dookoła, nawet w szczycie sezonu. Jeśli ktoś szuka ucieczki od tłumów doliny Kościeliskiej to jest to doskonała alternatywa. Polana z naprawdę pięknymi widokami. Widać z niej Giewont, Czerwone Wierch i Hruby Regiel. Może być to jednak wymagająca wspinaczka zwłaszcza podczas upałów, Warto tutaj wejść i podziwiać piękne widoki. Perfektcyjne miejsce na relaksujący odpoczynek na świeżym powietrzu.
Adres: (Zobacz na mapie)

Napiszcie w komentarzu na dole co jeszcze warto zwiedzić w Kościelisku i okolicach?