10 fascynujących krótkich ciekawostek przyrodniczych

Ciekawostki fascynują każdego człowieka już od setek lat.

To właśnie dzięki nim może poznawać rzeczy na temat świata i aspektów z nim związanych, o których wcześniej zupełnie nie miał bladego pojęcia. Ale to dla człowieka nie tylko poznawanie, ale przede wszystkim to nauka. Poprzez naukę zdobywa wiedzę, którą może następnie wykorzystać w przyszłości.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ciekawostki o tematyce przyrodniczej, dlatego bezsprzecznie warto się zapoznać z tymi najlepszymi z nich.

1.Paznokcie

Pierwsza z ciekawostek dotyczy rosnących praktycznie u każdego człowieka paznokci u rąk. Otóż rosną one około milimetra na miesiąc, co jest jednocześnie procesem cztery razy szybszym, niż ma to miejsce u paznokci u nóg.

2.Serce

Kolejna ciekawostka jest dosyć fascynująca, gdyż dotyczy ona serca. Okazuje się, że serce ma ogromną moc, która pozwala mu wyrzucić strumień krwi na wysokość nawet do dwóch metrów w powietrze.

3.Kichanie

Kicha praktycznie każdy z nas, ale nie wiele osób wie, że takie kichnięcie potrafi spowodować, że wyrzucane z nosa cząstki mogą osiągnąć prędkość nawet do 167 kilometrów na godzinę.

4.Pingwiny

Kolejna ciekawostka dotyczy niezwykle pięknych pingwinów. Otóż posiadają one zdolność do nurkowania na głębokość sięgającą nawet 265 metrów. Co ciekawe potrafią one również utrzymać się pod wodą aż do 18 minut, bez żadnego zaczerpnięcia powietrza.

5. Góry lodowe

Znakomita ciekawostka dotyczy jednej z zanotowanych do tej pory góry lodowej. Otóż posiadała ona powierzchnię 31 000 kilometrów kwadratowych, co jest obszarem większym niż powierzchnia całej Belgii.

6. Najwolniejsze ssaki

Inna interesująca ciekawostka dotyczy najwolniejszych ssaków mieszkających na ziemi. Są to leniwce trójpalczaste, które poruszają się z prędkością około dwóch metrów na minutę.

7. Neurony mózgu

Fascynujący jest również fakt, iż neurony mózgu człowieka posiadają zdolność przetrwania nawet przez całe jego życie, gdy na przykład komórki wyścielające jelito mają zdolność przeżycia jedynie trzech dni.

8. Chrząszcz

Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy chrząszcza, a dokładniej mówiąc mowa tu o rohatyńcu boreańskim. Otóż ma on zdolność unoszenia przedmiotów ważących 850 razy tyle, co masa jego ciała.

9. Niedźwiedzie polarne

Inną ciekawostką jest fakt, że niedźwiedzie polarne uważane są za najniebezpieczniejsze ssaki na ziemi. Znane są z tego, że wcale nie boją się ludzi i w przypadku głodu atakują bez wahania.

10.Włosy

Interesujący jest fakt, że każdy człowiek ma około 120 000 włosów na głowie, jak i również około 20 000 na innych częściach ciała.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.