Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Solinie

Solina to wieś położona w województwie podkarpackim, słynąca przede wszystkim z monumentalnej zapory i malowniczych widoków. W miejscowości mieszka zaledwie kilkaset osób, jednak z sezonie ilość ta znacznie się zwiększa wraz z napływem turystów. Oto kilka ciekawostek na temat Soliny.

1. Herb Szreniaw

Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą aż z XV wieku, kiedy była opisywana jako miejsce leżące w dobrach Kmitów, rodu magnackiego herbu Szreniawa.

2. Polacy i Ukraińcy

Przez dekady zdecydowaną większą część mieszkańców wsi stanowili Polacy, a Ukraińcy zostali stąd przesiedleni zaraz po drugiej wojnie światowej. Dziś we wsi mieszkają przede wszystkim pracownicy elektrowni wodnej z rodzinami, a resztę zabudowy stanowią domy wypoczynkowe dla turystów.

3. Zapora w Solinie

Zapora w Solinie ma 82 metry wysokości oraz 664 metry długości i jest najwyższą i najdłuższą zaporą w Polsce.

4. Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie to największe sztuczne jezioro w naszym kraju, które ma aż 22 kilometry kwadratowe powierzchni. Pierwsze plany dotyczące stworzenia go powstały w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ale prace przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Ostatecznie jezioro powstało dopiero w 1968 roku.

5. Budowa zapory

Budowę zapory rozpoczęto w roku 1960. Cały proces trwał 9 lat i uczestniczyło w nim aż 2000 pracowników.

6. Jeziora Solińskiego

Dzisiejsza wieś Solina diametralnie różni się od tej, która znajdowała się tutaj w pierwszej połowie XX wieku. Pozostałości starej Soliny znajdują się obecnie na dnie Jeziora Solińskiego.

7. Policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jako jedyni mogą używać silników spalinowych na terenie Jeziora Solińskiego. Panuje tutaj strefa ciszy i wczasowicze muszą się do niej stosować.

8. Sztuczne jeziora

Kiedy spychacze usuwały chaty w starej Solinie, którą wkrótce miała przykryć woda sztucznego jeziora, dochodziło do licznych bójek. Wielu mieszkańców nie mogło pogodzić się z przeprowadzką i unicestwieniem ich domów, które często były chatami krytymi strzechą.

9. Cmentarze

Na potrzeby stworzenia Jeziora Solińskiego przenoszono również cmentarze, jednak wiele najstarszych trumien ze szczątkami przypadkowo pominięto. Widok wypływających na wierzch kości i czaszek jeszcze długo potem mroził krew w żyłach mieszkańców.

10. Zatoka Karpiowa

W lipcu 2001 roku w Zatoce Karpiowej na Jeziorze Solińskim zaobserwowano niezidentyfikowane stworzenie dużych rozmiarów, które przypominało potwora z Loch Ness.

Czytaj dalej: Gdzie dobrze zjeść w Solinie