10 fascynujących ciekawostek o Sint Maarten

Sint Maarten to wyspa na Karaibach na oceanie atlantyckim. Jej istnienie jest o tyle niezwykłe, że podzielona jest między Holandię a Francję. Część południowa należy to tego pierwszego kraju, a północna do drugiego.

Jednocześnie holenderski fragment Sint Maarten posiada własną flagę oraz hymn. Dosyć skomplikowana sytuacja i historia wyspy wydają się dobrą przynętą na przyciągnięcie wielu turystów.

Aby poznać więcej szczegółów o tym miejscu warto przeczytać kilka ciekawostek, które zamieściliśmy poniżej.

1. Odkrycie wyspy

Na wyspę natrafił Krzysztof Kolumb w 1493 roku. Nowo odkryty ląd postanowił nazwać imieniem Marcina z Tours – biskupa, który został świętym kościoła katolickiego i prawosławnego.

2. Hiszpania

O tereny na wyspie Hiszpania rywalizowała z Holandią. W pewnym momencie ziemia często trafiała raz do jednych albo drugich.

3. Trzcina cukrowa

Na wyspie założono plantację trzciny cukrowej, którą uprawiali niewolnicy. Do dzisiaj mieszkają tutaj ich potomkowie.

4. Podział

Wyspa podzielona jest niemal równo na pół od 1648 roku. Część francuska obejmuje 53 km2 i liczy 35 tysięcy mieszkańców. Z kolei ziemia holenderska zajmuje 34 km2 oraz 34 tysiące ludzi.

5. Najwyższy szczyt

Najwyżej sięga góra Pic Paradis w części francuskiej. Znajduje się 424 m n. p. m.

6. Huragan

W 2017 roku na wyspę dotarł huragan Irma, który według szacunków, zniszczył około 95% terytorium.

7. Religia

W części holenderskiej najwięcej jest protestantów, stanowią oni około 42% ludności, na dalszych miejscach jest katolicyzm (33%) oraz hinduizm (5%).

8. Symbole części holenderskiej

Flaga posiada trzy kolory – czerwony, niebieski oraz biały trójkąt wewnątrz którego zamieszczono herb. W jego skład wchodzi budynek sądu w Philipsburgu na błękitnym tle oraz szałwia po lewej stronie i pomnik po prawej. Nad całością jest pelikan na tle słońca, pod herbem ulokowano też dewizę wyspy „Semper pro grediens”, czyli „zawsze postępująca”. Natomiast angielski tytuł hymnu brzmi „O Sweet Saint Martin’s Land”.

9. Członek Wspólnoty Zamorskiej

Francuska część do 2007 roku należała do Gwadelupy. Jednak od tego samego roku stała się częścią francuskiej wspólnoty zamorskiej. Znajduję się w niej też Miquelon.

10. Plaża Maho

Znajduje się w pobliżu lotniska na części holenderskiej. Dzięki temu plażowicze mogą oglądać jak samoloty startują i lądują zaledwie kilkanaście metrów nad ich głowami.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.