10 fascynujących atrakcji w Płocku

Płock to miasto w województwie mazowieckim położone nad Wisłą na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej.

Miasto o pięknej historii i wciąż dużym znaczeniu przyciąga do siebie tych, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

1. Stolica Mazowsza

Płock to historyczna stolica Mazowsza, był również stolicą Polski w latach 1079-1138. To dawne miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, które po raz pierwszy prawa miejskie uzyskało w 1237 roku. W preambule do Statutu Miasta Płocka użyta została nazwa Stołeczne Książęce Miasto Płock.

2. Zespoły przyrodniczo-krajoznawcze

Na terenie miasta zlokalizowane są dwa zespoły przyrodniczo-krajoznawcze: jar rzeki Brzeźnicy i jar rzeki Rosicy.

3. 23 osiedla

Płock dzieli się na 23 osiedla: 2 niezamieszkane dzielnice przemysłowe oraz 21 osiedli mieszkalnych.

4. Zabytki

W mieście znajduje się wiele zabytków, między innymi Zamek książęcy z XIV wieku, amfiteatr płocki, Stary Rynek, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zabytki miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

5. Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny w Płocku to miejsce, gdzie zobaczyć można 3700 zwierząt w 320 gatunek. Występują tu również gatunki zagrożone jak ibisy, kondory wielkie, żurawie mandżurskie. Można tu również zobaczyć najmniejsze małpki świata – marmozety.

6. Muzea

Muzea, które można zwiedzić, będąc w Płocku: Muzeum Diecezjalne, Muzeum Małachowianki, Muzeum Mazowieckie, Muzeum świętej Faustyny, Muzeum Żydów Mazowieckich.

7. Rynek

Miasto posiada dwa rynki – Stary Rynek z fontanną Afrodyty i ratuszem oraz Nowy. Na płockim rynku odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku.

8. Molo rzeczne

Płock posiada molo rzeczne – jest to pomost o długości 358 metrów, który zbudowany został wzdłuż brzegu Wisły.

9. Polski Koncern Naftowy ORLEN

W Płocku swoją siedzibę ma Polski Koncern Naftowy ORLEN S. A. będący potentatem na rynku paliwowym w kraju i jedną z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

10. Pierwszy pociąg

Pierwszy pociąg dotarł do Płocka dopiero w 1925 roku. Wcześniej było jedynie miastem – stolicą guberni, która nie posiadała połączenia koleją. Most drogowo-kolejowy został zbudowany w 1937 roku i wtedy komunikacja koleją dotarła również na prawą stronę Wisły.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.