Ciekawostki

10 fascynujących atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy to niezwykłe miejsce, które znajduję się na terenie Małopolski. Pasjonaci zwiedzania nazywają to miejsce rajem, gdyż znajduje się tam multum atrakcji, które dla wielu z nich pozostają niezapomniane.

Dlatego warto zapoznać się z najlepszymi z nich, by jeszcze bliżej poznać to miejsce, jak i również pomoże to zrozumieć, skąd bierze się tak ogromny fenomen tych terenów.

1. Jaskinia Ciemna

To pierwsza z atrakcji, które warto tam zobaczyć. Charakteryzuje się ona tym, że ma ponad 230 metrów długości i znane jest z tego, że nazywa się je stanowiskiem archeologicznym, gdyż niegdyś była zamieszkiwana przez Neandertalczyków.

2. Jaskinia Nietoperzowa

To kolejna z jaskiń, jaką wręcz trzeba zobaczyć. Znana jest ona z tego, że odkryto tam liczne ślady bytności człowieka, jak i również bardzo duże ilości zwierzęcych szczątków, jak na przykład parę tysięcy kłów niedźwiedzia jaskiniowego.

3. Drewniana zabudowa

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się także niezwykła zabudowa, która pochodzi z dziewiętnastego wieku. Wykorzystywana była ona przede wszystkim jako obiekt mieszkalny przez lokalną ludność.

4. Osada Młynarska Boroniówka

To miejsce, w którym można zakochać się już od pierwszego wejrzenia. Niezwykle piękne okolice sprawiają, że aż chce się tam zamieszkać. Ciekawostką jest fakt, że owa osada została uratowana przez dwójkę pasjonatów.

5. Zamek w Ojcowie

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich pasjonatów zamkowych klimatów. Mimo że dzisiaj z owej warowni już niewiele zostało, to jednak nadal ma swój magiczny klimat, który poczuje się od samego początku pobytu tam.

6. Jaskinia Wierzchowska

To kolejna z jaskiń, ale jednocześnie jedna z tych niesamowitych. Otóż charakteryzuje się ona tym, że posiada najdłuższą w Polsce trasę turystyczną, która liczy aż 700 korytarzy, które udostępniono turystom.

7. Wzgórze Okopy

To kolejne z miejsc wartych zobaczenia. To gród obronny, który znajduje się w Dolinie Prądnika. Mimo faktu, że pozostały tam jedynie ślady wałów i fosy, to nadal ma swój urok i aż czuć w powietrzu historyczny klimat tego miejsca.

8. Brama Krakowska

To niezwykłe miejsce, z którym wiąże się równie niezwykła legenda. Mówi ona, że oba filary bramy zbliżają się do siebie, a gdy już całkowicie się połączą, to nastąpi wtedy koniec świata.

9. Maczuga Herkulesa

To jedna z najbardziej znanych skałek na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Na jej szczycie można znaleźć krzyż, który upamiętnia jej pierwsze zdobycie, które miało miejsce w 1933 roku.

10. Źródełko miłości

To kolejne miejsce, które znane jest z pewnej legendy. Mówi się, że swoją nazwę zyskało dzięki parze, która wypiwszy stamtąd wodę, zapalała do siebie uczuciem dozgonnym.