10 fascynujących atrakcji w Galapagos

Wyspy Galapagos należące do Ekwadoru odznaczają się pięknem i zjawiskowością.

To wszystko powoduje, że pragniemy się tam wybrać od razu. Jednak nie tylko krajobrazy są tam interesujące, również cała przeszłość tych wysp powinna nas zaciekawić.

Oto 10 ciekawostek wartych poznania przed wyjazdem.

1. NAZWA

Nazwa archipelagu pochodzi od hiszpańskiego słowa „galapago” oznaczającego żółwia.

2. ODKRYCIE WYSP

Archipelag odkrył przypadkiem w 1535 roku Tomas de Berlanga, który płynął z Panamy do Peru.

3. MIEJSCE BADAŃ

Na obszarze Galapagos swoje badania prowadził Karol Darwin, twórca teorii ewolucji oraz autor ważnej książki „O powstawaniu gatunków” wydanej w 1858 roku.

4. WPIS NA LISTĘ UNESCO

Od 1978 roku cały archipelag został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5. WULKANY

Galapagos są miejscem erupcji czynnych wulkanów. Ostatnia z nich miała miejsce w 2018 roku na wyspie Fernandina z wulkanu La Cumbre.

6. BAZA PIRATÓW

Między XVI a XVII wiekiem na wyspy przybywali piraci, żeby się schronić lub przygotować do napadu na jakiś większy okręt. Były też miejscem ukrywania ich skarbów.

7. WYSPY

W skład archipelagu wchodzi 19 ważnych wysp. Największa z nich nosi nazwę Isabela i liczy ponad 4580 tys. km2 oraz około 1700 metrów wysokości. Natomiast najmniejsza jest wyspa Darwin, mająca nieco ponad 1 km2. Najniższym szczytem odznacza się wyspa Seymour Norte, która jest praktycznie całkiem płaska.

8. NAZWY WYSP

Pochodzą najczęściej od ważnych ludzi, którzy zasłużyli się w historii. Na przykład największa wyspa otrzymała nazwę po królowej Kastylli Izabeli. Z kolei Fernandina wywodzi swoje określenie od króla Ferdynanda II Aragońskiego.

9. FLORA I FAUNA

Na wyspach występuje wiele roślin i zwierząt obecnych tylko na tym określonym obszarze. Najwięcej endemitów jest wśród gadów i ssaków, stanowią one około 97% tych gatunków.

10. AMBROSE COWLEY

Był pierwszym korsarzem, który sporządził mapę nawigacyjną archipelagu w XVII wieku. Nadał również wyspom nazwy na cześć angielskich rodów szlacheckich, które nadal obowiązują w języku angielskim.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.