10 Ciekawostek w Babiloni

Babilonia to biblijne miasto, które kiedyś było potęgą starożytnego świata.

Ze względu na zapisy w Biblii kojarzy się negatywnie, jednak to państwo nie było przymiotem zła.

Poznaj top 10 ciekawostek o Babilonie.

1. Sumerowie

Sumerowie byli pierwszymi twórcami wysoko rozwiniętej starożytnej cywilizacji. Babilionia leżała na terenach należących do państwa Sumerów. Po upadku kraju Sumerów, Babilonia stała się odrębnym państwem.

2. Starożytny Babilon

Starożytny Babilon leżał na żyznej równinie. Był otoczony masywnymi murami oraz fosą.

3. Babilon

Babilon był bardzo religijnym miastem. Babilończycy czcili wielu bogów, istniało aż 50 świątyń poświęconym różnym bóstwom.

4. Babilończycy

Babilończycy wierzyli w życie pozagrobowe. Ta myśl przyjęła się w wielu znanych nam religiach.

5. Kodeks Hammurabiego

W Babilionii powstał słynny kodeks Hammurabiego. Nie był on pierwszym zbiorem praw, jak często się uważa. Z dużym prawdopodobieństwem Sumerowie również mieli własne spisane prawa.

Przyjmuje się jednak, że czerpał z dorobku państwa Sumerów. „Oko za oko, ząb za ząb” to najlepsze porównanie surowego prawa.

6. Brama Isztar

Jedynym ze słynniejszych zabytków Babilonu była brama Isztar, poświęcona bogini Isztar. Obecnie jej rekonstrukcje znajdują się w Berlinie oraz w Iraku.

7. Marduk

Najważniejszym bóstwem był Marduk, bóg opiekuńczy miasta.

8. Raz w życiu

Każda młoda kobieta miała się choć raz w życiu oddać obcemu mężczyźnie w świątyni. Nie do końca wiadomo, czy chodziło już o mężatki, czy panny dopiero przed ślubem.

Według przekazów, miało to zapewnić zgodę bogini Isztar na zawarcie związku małżeńskiego czy inną pomyślność. Na pewno za to przyczyniało się do rozpowszechniania chorób wenerycznych.

9. Król Nabonid

O ile większość władców babilońskich czciła Marduka, król Nabonid upodobał sobie Sina, boga księżyca. Nawet przerabiał świątynie Marduka na miejsca kultu swojego boskiego ulubieńca.

10. Upadek Babilonu

Upadek Babilonu został przewidziany przez proroka Izajasza. Pod natchnieniem wymienił nawet imię Cyrusa jako tego, który zdobędzie Babilon. Babilon upadł nagle, stało się to w ciągu zaledwie jednej nocy.

Na terenach dawnego miasta prowadzono wykopaliska, jednak w czasie wojny w Iraku, wiele zabytków zostało bezpowrotnie zniszczonych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.