10 ciekawostek o Zygmuncie Starym

Niniejszy artykuł zostanie poświęcony Królowi polskiemu i ciekawostkom o nim.

Zygmunt Stary to król polski. Jego wizerunek został uwieczniony na banknocie 200 złotych polskich.

1. Żył w latach 1467 – 1548

Król Polski był panem i władcom. Pochodził z dynastii Jagiellonów. Zanim został Królem był namiestnikiem Śląska i Łużycka.

2. Nie był on jedynym następcom tronu.

Król Zygmunt stał się następcom tronu i uzyskał go, gdyż inni następcy nie dożyli tego zaszczytu. Kazimierz, J. Olbracht, A. Jagiellończyk to następcy, którzy mieli objąć tron.

3. Marcin Ostrowski.

Posturę Króla Zygmunta namalował niejaki malarz Marcin Ostrowski. Uwiecznił jego wygląd na obrazie. Portret jego zachowany do dziś.

4. 1506

Koronacja na króla polski odbyła się w roku 1506. Stał się on również księciem litewskim.

5. Katarzyna Telniczanka.

Jego koronacja spowodowała, że musiał on zrezygnować ze związku z partnerką. Nie mógł on jej już widywać, gdyż nie przystało to jemu, jako królowi.

6. Rządy Króla.

Jego panowanie nie zaliczane było do najlepszych. Miał on skłonności do rozrzutności. I nie umiał być stanowczy. Jednak miał i wady i zalety. Jak i również do zalet zaliczano pasje, jak zamiłowanie do sztuki, czy też prądów renesansowych.

7. Śmierć Króla.

Zygmunt stary żył 81 lat. Pomimo, że miał on potyczki ze zdrowiem, i wcześniej wyprawiano już o pogrzebie. Trwał przy tronie aż do ostatnich dni.

8. Bona Sforza.

U boku króla jego ludzie odliczali każdy dzień. I kontrolowali, czy już umrze. Jednak nie mogli doczekać się jego śmierci. A tron cały czas pozostawał zajęty. Bona Sforza, czekała na jego śmierć.

9. Zdrowie Króla.

Zygmunt II August był jego synem i cały czas był wspierany rządzą władzy swojej matki. Poprzez to jest wiele zapisków o zdrowiu króla Zygmunta.

10. Nieustanna walka o tron.

Ziemie polskie były cały czas pod władzą królów. Dlatego też o tron każdy starał się by go zyskać. I tak przez wieki do tronu Polska miała wielu śmiałków.

2.8/5 - (liczba ocen: 6)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.