10 ciekawostek o Laponi
Legenda głosi, że na dalekiej północy w Laponii rezyduje św. Mikołaj razem ze swoją fabryką prezentów – najczęściej tylko takie mamy skojarzenia z tą krainą.
A zawiera ona w sobie o wiele więcej magii, którą warto poznać zgłębiając historię tego regionu oraz kulturę ludności aktualnie zamieszkującej te obszary.
Poniżej znajdziecie 10 ciekawostek będących dobrą podstawą do rozpoczęcia swojej przygody z Laponią.
1. LAPONIA LEŻY W GRANICACH 4 PAŃSTW
Dokładnie to obejmuje tereny Rosji, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Całe geograficzne terytorium Laponii liczy w przybliżeniu około 380 tys. km2.
2. SAAMOWIE – RDZENNI MIESZKAŃCY LAPONII
Zamieszkują północną Skandynawię i niektórzy z nich nadal posługują się językiem saamskim, stanowią oni około ćwierć wszystkich Saamów. Szacuje się, że jest ich 70 000.
3. FLAGA LAPONII
Laponia, mimo że jest historycznym regionem, to posiada swoją flagę dopiero od 1986 roku. Zaprojektowała ją Laponka Astrid Bahl. Kolory na fladze to czerwony, zielony, niebieski oraz żółty i mają symbolizować ludowe stroje Lapończyków. Ponadto na fladze obecne jest koło – jedna połowa czerwona mająca oznaczać słońce, a druga niebieska księżyc.
4. STOLICA
Nie da się jednoznacznie wskazać głównego ośrodka. Jednak najpopularniejszym miejscem jest Rovaniemi w Finlandii, gdzie od 1985 roku działa wioska św. Mikołaja.
5. LISTA UNESCO
W 1996 roku cała historyczna kraina Laponia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Argumentowano to tym, że jest to jeden z ostatnich terenów na świecie, w którym panuje tradycyjny tryb życia skupiający się na wypasie zwierząt.
6. RENIFERY
W Laponii jest ich bardzo dużo i stanowią swoisty symbol tego miejsca. Popularne są wyścigi reniferów i ich hodowla.
7. ZORZE POLARNE
Położenie Laponii sprawia, że jest ona idealnym punktem do podziwiania zorzy polarnych. Można je tutaj oglądać przez większość nocy w roku.
8. JOIK
Joik jest tradycyjną formą śpiewu u Saamów. Stanowi ważne dziedzictwo kulturowe dla Laponii.
9. KUCHNIA
Popularnymi daniami jest zupa z łososia, suszone mięso z renifera lub wypiekany chleb, kształtem przypominający naszego obwarzanka.
10. UNIWERSYTET
W Rovaniemi działa Uniwersytet Laponii specjalizujący się w naukach stosowanych.