10 Interesujących Ciekawostek o Chichen Itza

Chichen Itza jest miastem założonym przez Majów między IV a VI wiekiem naszej ery.

Znajduje się na obszarze Meksyku na półwyspie Jukatan. Zachowane obiekty architektury stanowią jeden z największych walorów, dla których trzeba tu przyjechać.

Ponadto cała miejscowość dostarcza interesujących faktów z przeszłości. Oto kilka z nich.

1. NAZWA

Pochodzi od dwóch akwenów leżących w pobliżu, można ją przetłumaczyć jako „źródła Ludu Itzá”.

2. TOLTEKOWIE

Tak naukowcy nazwali nieznaną kulturę, której wpływy widać w Chichen Itza.

3. BOISKO

Na obszarze miasta leży największe zachowane boisko do gry w rytualną piłkę. Gra nazywała się ullamaliztli i trzeba było trafić piłką w pierścień zawieszony na wysokości 4 metrów. Zawodnicy mogli rywalizować w ten sposób o życie.

4. ZAMEK

Tak bywa nazywana świątynia Kukulkana. Mierzy 30 metrów wysokości, na szczyt prowadzą schody z każdej strony mające po 91 stopni. Razem jest ich 364, a ostatni stopień jest przed wejściem do świątyni. Czyli całość wynosi 365 – tyle ile kalendarzowa liczba dni w roku.

5. ŚCIANA CZASZEK

Prawidłowa nazwa brzmi tzompantli. Wieszano na niej czaszki jeńców, którzy zostali złożeni w ofierze.

6. LISTA UNESCO

Miasto Chichen Itza wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

7. NOWY CUD ŚWIATA

Obszar Chichen Itza wybrano na jeden z siedmiu nowych cudów świata. W 2007 roku ogłoszono listę, na której znalazły się takie cenne zabytki jak Wielki Mur Chiński, Petra, Pomnik Jezusa Odkupiciela, Tadż Machal, Maccu Picchu i Koloseum.

8. STUDNIA

Niedaleko miasta znajduję się święta studnia nazywana cenote. Majowe czerpali z niej wodę oraz składali ofiary dla bóstw, zarówno z przedmiotów jak i ludzi.

9. ŚWIĄTYNIA WOJOWNIKÓW

Na otwartej przestrzeni stoi wiele filarów mających przypominać wojowników. Znajdują się tam również chac mool – ołtarze, na których prawdopodobnie składano ofiarę z ludzkich serc.

10. JAGUAR

Dla Majów był symbolem siły i władzy. W 1935 roku w Chichen Itza w jednej z komnat w świątyni Kukulkana odkryto czerwony tron w kształcie jaguara.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.