Ciekawostki

10 Ciekawostek o Biegunie Północnym

Fot. Pixabay.com

Biegun północny to najbardziej wysunięty punkt na kuli ziemskiej. Co wiadomo o biegunie północnym? Kto jako pierwszy dotarł na biegun północny?  Oto ciekawostki o biegunie północnym.

1. Oś obrotu ziemi

Pierwszą ciekawostką jest to, że przez biegun północny przechodzi oś obrotu naszej planety. Ma stałe położenie. Nie ma tam lądu, jest to ocean pokryty lodem.

2. Dni i noce polarne

Charakterystycznym dla bieguna północnego zjawiskiem jest występowanie dni i nocy polarnych. Każda z tych pór trwa pół roku.

3. Frederick Albert Cook

Pierwsza osoba, która dotarła do bieguna to Frederick Albert Cook. Rzekomo dokonał tego 22 kwietnia w towarzystwie dwóch Innuitów. Nie miał jednak wystarczających dowodów, by przekonać, że faktycznie tam dotarł.

4. Roald Amundsen

Pierwszym niepodważalnym dotarciem na biegun północny był przelot Roalda Amundsena oraz Lincolna Ellswortha nad biegunem północnym. Lot ten odbył się w 1926 roku.

5. Pierwsi Polacy

Pierwsi Polacy, którzy dotarli na biegun północny to Marek Kamiński i Wojciech Moskal. Poruszali się na nartach. Ich wędrówka z wyspy Ward Hunt Island w Północnej Kanadzie trwała 72 dni. Do bieguna dotarli 23 maja 1995 roku.

6. Jedyny obiekt

Jedynym obiektem w Układzie Słonecznym, który nie ma swojego bieguna północnego, jest Hyperion, księżyc Saturna. Ze względu na swój nieregularny kształt oraz wpływ innych księżyców, obraca się on chaotycznie.

7. Kompas

Północ magnetyczna to kierunek wyznaczany przez kompas. Sam biegun magnetyczny jednak nieznacznie zmienia swoje położenie, natomiast konkretny punkt, przez który przechodzi oś obrotu naszej planety, już nie.

8. Tylko na południe

Z bieguna północnego można udać się wyłącznie na południe.

9. Niepełnosprawny Polak

W 2004 roku na biegun północny udał się pewien niepełnosprawny Polak. Jaś Mela, bo o nim mowa, został porażony prądem w czasie deszczu i stracił przytomność. Konieczna była amputacja lewego podudzia i prawego przedramienia.

Do wyprawy zachęcił go podróżnik, Marek Kamiński. Wyprawa wymagała wielu przygotowań. W 2004 roku szesnastoletni chłopak dotarł na Biegun Północny. W tym samym roku zdobył również Biegun Południowy. Dziś, dorosły już Janek, inspiruje ludzi do przełamywania własnych barier.

10. Św. Mikołaj

W kulturze biegun północny uchodzi za miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.