AzjaCiekawostki

Ciekawostki Geograficzne o Azji

ciekawostki geograficzne

Azja to największy kontynent na Ziemi, gdzie mieszka ponad 4,5 miliarda ludzi. Zajmuje około jednej trzeciej całkowitej powierzchni lądowej na naszej planecie i obejmuje 48 krajów, w tym Chiny, Japonię, Koreę Południową, Indie, Indonezję, Malezję i Filipiny. Kontynent słynie z bogatej kultury, pięknych plaż, wysokiego poziomu technologii, wspaniałych gór i różnorodnych zabytków.

Kontynent jest domem dla jednego z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych kultur na świecie. W Azji można znaleźć wiele starożytnych świątyń, które są wciąż używane, jak również starożytne ruiny i pozostałości, które dziś są świadectwem dawnej historii. Poznajcie interesujące ciekawostki geograficzne o Azji:

1. Azja – ten wyjątkowo zróżnicowany kontynent świata razem z Europą tworzy Eurazję – największy kontynent na naszej planecie. Biorąc pod uwagę względy polityczne, znajduje się na nim 48 państw i dwa terytoria zależne: Autonomia Palestyńska oraz Makau.

2. Najwyższym szczytem w Azji jest słynny Mont Everest leżący w Himalajach Wschodnich, na granicy Nepalu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Nazywany dawniej Sagarmatha, szczyt był czczony jako Boginia Matka Ziemi. Nazwa Mont Everest została nadana w 1852 roku.

3. Najniżej położonym punktem w Azji jest natomiast najgłębsza depresja Morza Martwego znajdująca się 405 metrów pod poziomem morza. Położone na pograniczu Izraela i Jordanii, Morze Martwe według tradycji jest miejscem, gdzie na dnie znajdują się ruiny biblijnych miast Sodomy i Gomory. Wyjątkowo wysokie stężenie soli w Morzu Martwym powoduje, że na powierzchni wody można z łatwością się utrzymać, nawet nie posiadając specjalnych zdolności pływackich. Woda o tak wysokim zasoleniu ma także działanie lecznicze i kosmetyczne.

4. Najdłuższą azjatycka rzeką jest Jangcy licząca sobie 5520 kilometrów i płynąca przez Chiny. Jest nie tylko jednym z najważniejszych dla Chin miejscem gospodarczym – w jej dorzeczu znajdują się bowiem największe pola ryżowe tego kraju, ale też najważniejszym szlakiem chińskiej żeglugi śródlądowej.

5. Największym jeziorem w Azji jest Morze Kaspijskie położone na terenach Kazachstanu, Rosji, Turkmenistanu, Iranu oraz Azerbejdżanu. Jego region jest wyjątkowo istotny dla gospodarki światowej, ponieważ na dnie Morza Kaspijskiego odkryto wyjątkowo duże złoża ropy, co spowodowało napięcia polityczne między pięcioma państwami mającymi dostęp do tego zbiornika.

6. Do największych miast znajdujących się na terenie Azji zalicza się: Seul w Korei Południowej zamieszkiwany przez 11, 6 mln osób, Bombaj w Indiach, który zamieszkuje ok. 9, 9 mln osób, a także Szanghaj w Chinach, gdzie mieszka ok. 9, 1 osób.

7. Ze względu na wielkość Azji można tutaj trafić we wszystkie znane strefy klimatyczne: na skrajnej północy znajdziemy klimat polarny, na południowych wschodzie Azji panuje klimat równikowy, a na większości obszaru panuje klimat kontynentalny.

8. Największym państwem na terenie Azji jest Rosja, a najgęściej zaludnionym – Chiny.

9. Na terenie Azji znajduje się także Dach Świata – uznawany za najpotężniejszy węzeł górski Pamir, gdzie zlokalizowane są łańcuchy górskie przekraczające wysokość siedmiu tysięcy metrów, jak Tien-szan, Hindukusz, Karakorum, Himalaje, Kunlun i Góry Sino-Tybetańskie.

10. To także na terytorium Azji znajduje się najaktywniejszy wulkan świata – Kluczewska Sopka na półwyspie Kamczatka, gdzie poza nim znajdziemy około 300 wulkanów.