10 ciekawostek geograficznych o Azji

ciekawostki geograficzne

1. Azja – ten wyjątkowo zróżnicowany kontynent świata razem z Europą tworzy Eurazję – największy kontynent na naszej planecie. Biorąc pod uwagę względy polityczne, znajduje się na nim 48 państw i dwa terytoria zależne: Autonomia Palestyńska oraz Makau.

2. Najwyższym szczytem w Azji jest słynny Mont Everest leżący w Himalajach Wschodnich, na granicy Nepalu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Nazywany dawniej Sagarmatha, szczyt był czczony jako Boginia Matka Ziemi. Nazwa Mont Everest została nadana w 1852 roku.

3. Najniżej położonym punktem w Azji jest natomiast najgłębsza depresja Morza Martwego znajdująca się 405 metrów pod poziomem morza. Położone na pograniczu Izraela i Jordanii, Morze Martwe według tradycji jest miejscem, gdzie na dnie znajdują się ruiny biblijnych miast Sodomy i Gomory. Wyjątkowo wysokie stężenie soli w Morzu Martwym powoduje, że na powierzchni wody można z łatwością się utrzymać, nawet nie posiadając specjalnych zdolności pływackich. Woda o tak wysokim zasoleniu ma także działanie lecznicze i kosmetyczne.

4. Najdłuższą azjatycka rzeką jest Jangcy licząca sobie 5520 kilometrów i płynąca przez Chiny. Jest nie tylko jednym z najważniejszych dla Chin miejscem gospodarczym – w jej dorzeczu znajdują się bowiem największe pola ryżowe tego kraju, ale też najważniejszym szlakiem chińskiej żeglugi śródlądowej.

5. Największym jeziorem w Azji jest Morze Kaspijskie położone na terenach Kazachstanu, Rosji, Turkmenistanu, Iranu oraz Azerbejdżanu. Jego region jest wyjątkowo istotny dla gospodarki światowej, ponieważ na dnie Morza Kaspijskiego odkryto wyjątkowo duże złoża ropy, co spowodowało napięcia polityczne między pięcioma państwami mającymi dostęp do tego zbiornika.

6. Do największych miast znajdujących się na terenie Azji zalicza się: Seul w Korei Południowej zamieszkiwany przez 11, 6 mln osób, Bombaj w Indiach, który zamieszkuje ok. 9, 9 mln osób, a także Szanghaj w Chinach, gdzie mieszka ok. 9, 1 osób.

7. Ze względu na wielkość Azji można tutaj trafić we wszystkie znane strefy klimatyczne: na skrajnej północy znajdziemy klimat polarny, na południowych wschodzie Azji panuje klimat równikowy, a na większości obszaru panuje klimat kontynentalny.

8. Największym państwem na terenie Azji jest Rosja, a najgęściej zaludnionym – Chiny.

9. Na terenie Azji znajduje się także Dach Świata – uznawany za najpotężniejszy węzeł górski Pamir, gdzie zlokalizowane są łańcuchy górskie przekraczające wysokość siedmiu tysięcy metrów, jak Tien-szan, Hindukusz, Karakorum, Himalaje, Kunlun i Góry Sino-Tybetańskie.

10. To także na terytorium Azji znajduje się najaktywniejszy wulkan świata – Kluczewska Sopka na półwyspie Kamczatka, gdzie poza nim znajdziemy około 300 wulkanów.

4.3/5 - (liczba ocen: 30)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.