10 atrakcji w Łańcucie

Łańcut to miasto w województwie podkarpackim, znajdujące się na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej.

Przyciąga do siebie wielowiekową historią oraz zderzeniem kultury polskiej i ukraińskiej.

1. Zamek Lubomirskich i Potockich

Zamek Lubomirskich i Potockich to największa atrakcja miasta. Ta arystokratyczna rezydencja zbudowana została w pierwszej połowie XVII wieku, której obecny wygląd jest dziełem przebudowy z II połowy XVIII wieku.

Zamek pozostaje otwarty dla zwiedzających, którzy w jego wnętrzu zobaczyć mogą wystrój z dawnych czasów. Innymi obiektami na terenie Zamku są między innymi oranżeria z ogrodem zimowym, Zameczek Romantyczny, stajnie cugowe, park krajobrazowy.

2. Kościół farny

Kościół farny wznosi się niedaleko rynku. To budowla z czasów średniowiecza, w której wnętrzu podziwiać można koronowany obraz MB Szkaplerznej cudami słynący oraz chrzcielnicę barokową z czarnego marmuru z II połowy XVII wieku.

3. Ławeczka braci Centarskich

Ławeczka braci Centarskich zlokalizowana jest przy placu Sobieskiego, a powstała w 2008 roku dla uczczenia zasłużonych obywateli miasta i jego burmistrzów, Jana i Stanisława.

4. Szlaki turystyczne

Łańcut znajduje się na trasie zielonych szlaków turystycznych, po których można się przechadzać i wędrować na dystansie dwudziestu sześciu kilometrów.

5. Wozownia

Wozownia w Łańcucie to jedyna zachowana wozownia magnacka na świecie. Można w niej podziwiać luksusową kolekcję konnych pojazdów, które należały do rodziny Potockich.

6. Storczykarnia

Na terenie parku zamkowego znajduje się Storczykarnia – otwarta w 2008 roku swoim kształtem przypomina podkowę. Przyciąga do siebie nie tylko ilością storczyków, jakie można podziwiać, ale też patio i kawiarnią, w której można na spokojnie wypić kawę.

7. Muzeum Ikon

Muzeum Ikon to instytucja, w której siedzibie podziwiać można ponad dwa i pół tysiąca zabytkowych ikon. Poza nimi zobaczyć można także cenne starodruki i cerkiewne rękopisy.

8. Muzeum Gorzelnictwa

Muzeum Gorzelnictwa to jedyne tego typu muzeum w całej Polsce, w którym można prześledzić rozwój i życie codzienne fabryki, zobaczyć dawne fotografie i dokumenty, zobaczyć butelki o nietypowym kształcie.

9. Synagoga

Synagoga powstała w 1761 roku, obecnie mieści w swoich murach muzeum judaistyczne. Jej założycielem był Stanisław Lubomirski – łańcucki protektor Żydów.

10. Łańcucką Trasę Turystyczną

Będąc w mieście, można udać się na Łańcucką Trasę Turystyczną – przejść przez miasto, podziwiać przy tym największe zabytki, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

3.3/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.