Ciekawostki

10 Ciekawostek o Hajnówce

Park Miejski | Fot. Redlord / Wikipedia

Hajnówka to niewielkie miasta leżące w województwie podlaskim. Usytuowana jest na pograniczu Polesia oraz Podlasia. Choć miasta nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych, to jednak zasługuje na zainteresowanie ze względu na bogatą historię. Oto zaskakujące niekiedy ciekawostki o Hajnówce.

1. Liczba ludności

Hajnówka liczy sobie zaledwie dwadzieścia tysięcy mieszkańców.

2. Miasta sąsiadujące

Miasto znajduje się w pewnym sąsiedztwie z Białowieżą. Takie położenie powoduje, że przez wielu ludzi jest nazywane bramą do Puszczy Białowieskiej.

3. Mniejszość białoruska

To bardzo ważne miejsce dla mniejszości białoruskiej. Na terenie miasta funkcjonuje świetnie przygotowane Muzeum Kultury Białoruskiej, które jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat naszych sąsiadów.

4. Miejsce dla okupantów

Podczas I Wojny Światowej Hajnówka okazała się być bardzo cennym miejscem dla okupantów. To właśnie tutaj powstawały tartaki, fabryki oraz dobrze przemyślana sieć torów kolejowych, które umożliwiały Niemcom transportowanie ciężkich materiałów.

5. Różne nacje

Do wybuchu II Wojny Światowej Hajnówka była miejscem, w którym równolegle współegzystowały ze sobą różne nacje. Poza Polakami, miasteczko było również zamieszkane przez Białorusinów, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Miasto prężnie się rozwijało, co w okresie wojny miało całkowicie ustać.

6. XX wiek

Na początku dwudziestego wieku Hajnówka liczyła sobie zaledwie kilkuset mieszkańców.

7. II Wojna Światowa

Po wybuchu II Wojny Światowej Hajnówka została oddana w ręce Rosjan. To czarny okres dla mieszkańców miasteczka. Na Syberię wywieziono wówczas kilkaset osób.

8. Walory turystyczne

Długa i zawiła historia Hajnówki wcale nie wyklucza jej walorów turystycznych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Warto udać się na zwiedzanie fantastycznej chatki Baby Jagi. To wspaniała podróż, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających.

9. Puszcza Białowieska

Hajnówka znajduje się tuż przy Puszczy Białowieskiej. Jest idealnym miejscem na letni odpoczynek. Spacer po puszczy to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną na chwilę wyrwać się z miasta i jego hałasu.

10. Symbol miasta

Od wielu lat symbolem miasta jest żubr. Pomnik żubra jest ukoronowaniem starań podczas polowania cara Aleksandra II. Niestety prototyp został wywieziony wgłąb Rosji w trakcie wojny. Mieszkańcy zdecydowali się jednak postawić nowego żubra, którego można podziwiać tuż przy Urzędzie Miasta.