10 atrakcji w Budapeszcie

Budapeszt nazywany jest jedną z najpiękniejszych stolic europejskich.

Największe miasta Węgier i stolica tego państwa przyciąga turystów niepowtarzalną mieszanką nowoczesności i historii, gdzie w cieniu szklanych gmachów stoją zabytkowe kamienice, a ulice tętnią sztuką.

Oto kilka ciekawostek na temat niesamowitego miasta.

1. Budapeszt

Budapeszt powstał w wyniku połączenia ze sobą trzech różnych miast: Budy, Obudy i Pesztu. Przez miasto przepływa Dunaj, czyli rzeka przecinająca aż dziesięć państw.

2. „Buty na brzegu Dunaju”

Niedaleko Parlamentu i Mostu Łańcuchowego znajduje się pomnik „Buty na brzegu Dunaju”, którego celem jest upamiętnienie żydowskich obywateli Węgier zamordowanych podczas drugiej wojny światowej nad rzeką.

3. Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy jest jednym z symboli miasta. Był pierwszym mostem, który łączył Peszt z Budą i zachwyca swoją konstrukcją. Został kompletnie zniszczony podczas oblężenia Budapesztu pod koniec drugiej wojny światowej, ale po wojnie go odbudowano.

4. Kolej podziemna

Budapeszt był drugim miastem na świecie, które uruchomiło kolej podziemną. Metro budapeszteńskie jest nie tylko praktycznym środkiem komunikacji, ale również atrakcją turystyczną.

5. Źródła termalne i pijalnie wód

Budapeszt jest jedyną europejską stolicą, która posiada liczne źródła termalne i pijalnie wód. Łaźnie lecznicze są bardzo popularną rozrywką i atrakcją miasta.

6. Dzielnica żydowska

W byłej dzielnicy żydowskiej powstała strefa klubowa, która jest ewenementem na skalę światową. W ruinach kamienic i oficyn stworzono tak zwane Szimpla Kert, gdzie znajdują się kluby, kawiarnie, kino plenerowe i wiele innych atrakcji.

7. Baszta Rybacka

Baszta Rybacka początkowo bardzo nie podobała się wielu Węgrom, którzy uważali ją za tandetną. Dziś stanowi jedną z atrakcji i punkt widokowy na Parlament oraz Dunaj.

8. Parlament

Budynek Parlamentu w Budapeszcie jest trzecim największym na świecie budynkiem parlamentu oraz drugim największym budynkiem w całych Węgrzech.

9. Mofaguru

W Budapeszcie znajduje się restauracja Mofaguru, która zasłynęła przez największą liczbę dań w karcie. Znajduje się tam ich aż 1810.

10. Największya bitwa

Oblężenie Budapesztu podczas drugiej wojny światowej było jedną z największych bitew miejskich, zaraz po Powstaniu Warszawskim i bitwie o Stalingrad. Zniszczone zostały wówczas wszystkie mosty na Dunaju.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.