10 atrakcji o Biała Piska
Biała Piska to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które powstało jako wieś w pierwszej połowie XV wieku.
Miejscowość znajdowała się na popularnym szlaku handlowym, co umożliwiło jej dynamiczny rozwój w XVI i XVII wieku. Dziś znajdują się tutaj liczne zabytki i atrakcje, które przyciągają turystów.
Co warto zobaczyć podczas wycieczki?
1. Ratusz
Ratusz w Białej Piskiej został wybudowany pod koniec XVIII wieku. Został zbudowany na planie litery „L” i znajduje się na nim ośmioboczna wieża z blaszanym hełmem.
2. Wieża Ciśnień
Wieża Ciśnień w Białej Piskiej powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej wysokość to 34 metry i znajduje się na niej taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
3. Kościół św. Andrzeja Boboli
Kościół św. Andrzeja Boboli powstał w drugiej połowie XVIII wieku i reprezentuje późnobarokowy styl. Jego wieża została dobudowana w 1832 roku.
4. Ulice
Ulice Białej Piskiej to dobre miejsce na długie spacery, podczas których można podziwiać zabudowę typową dla XIX i XX wieku. Urokliwe zakamarki kryją w sobie sporo tajemnic i historii.
5. Cmentarz żydowski
W mieście znajduje się cmentarz żydowski z drugiej połowy XIX wieku. Kirkut znajdował się w parku miejskim, a ostatni pochówek miał tutaj miejsce pod koniec XIX wieku.
6. Cmentarz ewangelicko-augsburski
W mieście znajduje się również zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski z kwaterami żołnierzy, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej.
7. Miłośnicy historii i architektury
Miłośnicy historii i architektury powinni odwiedzić zabytkowy budynek stacji kolejowej z przełomu XIX i XX wieku.
8. Zabytkowy ołtarz
W kościele św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej znajduje się zabytkowy ołtarz główny z XVII wieku, a także barokowa chrzcielnica.
9. Jeziorko rekreacyjne
Jeziorko rekreacyjne o nazwie Biała Piska powstało na rzece Białce poprzez spiętrzenie jej wody. Wokół znajdują się alejki spacerowe, a na jeziorku podziwiać można trzy fontanny.
10. Pomnik pamięci żołnierzy
W mieście znajduje się pomnik pamięci żołnierzy z drugiej wojny światowej. Został odsłonięty w 2008 roku i znajduje się na Placu Mickiewicza. Poświęcono go żołnierzom Podlaskiej Brygady Kawalerii, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku oraz innym polskim żołnierzom, którzy walczyli o wyzwolenie tych okolic.