Ciekawostki

Olej silnikowy – najczęściej zadawane pytania

silnik samochodu

Olej silnikowy jest bardzo ważnym elementem, bez którego prawidłowa praca samochodu nie jest możliwa – jednak przeciętny użytkownik dróg niewiele o nim wie, zgodziłbyś się? Weźmy na przykład proste pytanie. Po co jest nam potrzebny olej silnikowy? Zapewne odpowiedziałbyś, że do smarowania, a więc zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami silnika, które są w ciągłym ruchu. I miałbyś rację, choć nie opowiedziałbyś w ten sposób o wszystkich korzyściach płynących z jego stosowania.

Olej silnikowy – po co nam?

Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważnym aspektem jest zapobieganie bezpośredniego kontaktu pomiędzy różnymi częściami silnika. Olej silnikowy dokonuje tego za pomocą tworzenia cieniutkiej warstwy, którą fachowo nazywamy filmem olejowym. Jednostka napędowa, jaką jest silnik, przechodzi w różne fazy pracy – od rozruchu aż do wysokich obrotów. Zadaniem dobrego oleju jest zachowywanie odpowiedniej lepkości w zależności od tych trybów pracy. Im wcześniejsza faza, tym lepkość powinna być większa, ale też nie można popadać w skrajności. Właśnie przez to powstały oleje energooszczędne, które utrzymują odpowiednią gęstość na każdym etapie pracy. Nie ma już obawy, że przy niskich obrotach olej będzie zmniejszał możliwości pojazdu i zabierał mu energię.

Im nowszy olej, tym częściej wymaga się od niego wielu innych rzeczy, jak na przykład antykorozyjności. Spełniać on musi też funkcję chłodzenia poszczególnych elementów silnika. Weźmy za przykład łożyska ślizgowe – przepływający przez nie olej utrzymuje on stale odpowiednią dla nich temperaturę. Kolejnym z zastosowań jest na pewno walka z zanieczyszczeniami. Olej silnikowy zapobiega osadzaniu i gromadzeniu się brudu wewnątrz jednostki napędowej.

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Silniki w dzisiejszych samochodach osobowych są zaprojektowane i przyzwyczajone do długich przerw pomiędzy wymianami oleju samochodowego. Niestety, często okazuje się, że predykcje nie były dostatecznie dobre i jeździmy już na zużytym oleju, który nie spełnia swoich funkcji. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że niezależnie od przebiegu, olej silnikowy powinien być wymieniany przynajmniej raz do roku. Oczywiście wszystko zależy od eksploatacji Twojego samochodu. Jeśli jeździsz po mieście, najlepiej, gdybyś wymieniał olej po około 10-15 tysiącach kilometrów przebiegu. Jeśli używasz samochodu sportowego, a do tego na krótkich odcinkach, ta ilość zmienia się do 10 tysięcy. Z drugiej strony, jeśli używasz auta do dłuższych przejażdżek, najprawdopodobniej możesz jeździć na danym oleju aż do 20 tyś. km. Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy niezależnie od przebiegu, olej trzeba wymienić – na przykład, gdy zapali nam się lampka ostrzegająca o niskim ciśnieniu oleju.

Gdzie wyrzucić olej silnikowy?

Jest to pytanie, które ciekawi wielu kierowców, może Ciebie też. Olej jest oczywiście materiałem palnym, a więc można wrzucić go do pieca – ale powoli, nie do każdego, a już na pewno nie domowego. Można to zrobić tylko w specjalnie przygotowanych do tego piecach, które są wyposażone w odpowiednią technologię.

Zużyty olej możemy oddać do punktu sprzedaży smarów. To jest jednak sprawa bardzo indywidualna. Punkt taki nie ma obowiązku przyjmować od Ciebie oleju, ale jeśli kupisz od nich nowy, na pewno zwiększy to Twoje szanse. Oczywiście istnieje też możliwość składowania oleju w specjalnie przeznaczonych do tego beczkach, a płyn ten możemy potem oddać na stację paliw.

Ostatnią z opcji, o których wspomnimy, jest oddanie oleju do stacji zajmującej się utylizacją tego rodzaju odpadów – niestety, w Polsce jest ich bardzo niewiele.

Jak dolać olej silnikowy?

Najczęściej miejsce do tego przeznaczone jest największym otworem znajdującym się pod maską auta. Można ją rozpoznać często po ikonce, która jest identyczna do tej, którą widzimy przy kontrolce niskiego ciśnienia oleju. Skoro mamy już punkt wlewu, pora zaaplikować olej. Dolewamy go małymi fragmentami i sprawdzamy jego ilość w silniku, gdyż skrajności są niebezpieczne po obu stronach tego spektrum. Pamiętajmy, że olej wlewamy do zimnego silnika. Olej powinien też być jak najbardziej podobny do już używanego.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Według rankingu, który znajdziesz na stronie https://terdeals.com/pl/ranking/170/ranking-top-10-najlepszych-olejow-silnikowych, najlepszym olejem na dzisiejszym rynku jest olej silnikowy Millers Oils Motosport CFS 5w40 NT+ 5L. Nadaje się on tak naprawdę do każdego rodzaju samochodów, a stosowany jest najczęściej w samochodach seryjnych, jak i rajdowych. Niezwykle dobrze redukuje tarcie, wydłuża żywotność silnika oraz zwiększa jego wydajność w każdej z faz pracy.