Największe jeziora w Polsce

W naszym kraju mamy bardzo wiele jezior. Ogromna ilość jest naprawdę sporych rozmiarów. Warto znać kilka tych największych, ponieważ warte są one uwagi i odwiedzenia, jeśli tylko mamy na to czas i ochotę.

Kilka znanych i największych jezior

ŚniardwyNajwiększym jeziorem w naszym kraju jest Śniardwy. Znajduje się ono na Mazurach i jest stosunkowo popularnym jeziorem pod względem turystycznym. W najgłębszym miejscu, jezioro ma podobno ponad 23 metry głębokości. Jezioro Śniardwy ma ponad 113 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jest więc naprawdę ogromne. W jeziorze tym możemy spotkać takie ryby jak miedzy innymi leszcze, miętusy, okoń, sandacz, sum, sieja czy szczupak. Ci, którzy lubią łowić ryby będą na pewno zadowoleni.

W okolicach jeziora Śniardwy mamy wspaniałą wieżę widokową, która znajduje się w Łuknajnie. Jest to spora atrakcja turystyczna. Oprócz tego warto wiedzieć, że na jednej z wysp jeziora znajduje się specjalna twierdza, którą wybudowano w XVIII wieku. Był to swego czasu magazyn żywnościowy, a także miejsce przeprowadzania różnego rodzaju doświadczeń.Kolejne pod względem jezioro w Polsce to Mamry. Jego powierzchnia to trochę ponad 100 kilometrów kwadratowych. Jezioro te jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy po nim żeglują i pływają łódkami. Podobnie jak Śniardwy znajduje się w tak zwanej Krainie Jezior Mazurskich. Na pewno warto je zobaczyć na własne oczy. W tym jeziorze na pewno natrafimy na takie okazy ryb jak między innymi leszcz, jaź, sieja, miętus, szczupak, sum a także węgorz.

W pobliżu jeziora znajdują się warte uwagi bunkry, które dawniej były bunkrami dowództwa Wermachtu. Nie są daleko od jeziora dlatego tym bardziej każdy kto się w okolicy znajdzie powinien się do nich wybrać. Można podziwiać około trzydziestu ciekawych konstrukcyjnie bunkrów.

Oprócz tego warto również zwiedzić pobliski rezerwat przyrody. Jest to rezerwat Mokre. Odległość od jeziora Mamry nie jest duża więc nawet jeśli przyjechaliśmy typowo nad jezioro, po to, aby łowić ryby i miło spędzać czas, to warto zrobić sobie od tego odskocznię i zobaczyć coś równie ciekawego. Z ciekawostek warto również wiedzieć, że w okolicy jeziora Mamry znajdują się również inne mniejsze jeziora, które również warto zobaczyć. Nie zachwycą nas jednak tak bardzo jak drugie największe jezioro w naszym kraju.Trzecie pod względem wielkości jezioro to Łebsko. Znajduje się ono w województwie pomorskim. Warto również wspomnieć o tym, że jezioro te należy do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to już znacznie mniejsze jezioro od poprzednich, ponieważ jego powierzchnia to około 71 kilometrów kwadratowych. Jest ono głębokie na niewiele ponad 6 metrów. W większości miejsc jest to jezioro stosunkowo bezpieczne, ponieważ średnia jego głębokość wynosi tylko 1, 6 metra.

Warto jeszcze zapoznać się z takimi jeziorami jak Dąbie, Miedwie, Jeziorak, Niegocin. Są to kolejne pod względem wielkości jeziora w Polsce. Jezioro Dąbie ma powierzchnię 54 kilometrów kwadratowych. Jego średnia głębokość to aż 2, 61 metra. Z ciekawostek warto wiedzieć, że tutejsze jezioro jest częścią toru wodnego. Tor ten prowadzi z portu Schwedt, który znajduje się po niemieckiej stronie, aż do Zatoki Pomorskiej.

Jezioro Miedwie to już tylko niewiele ponad 35 kilometrów kwadratowych powierzchni. Posiada ono jednak bardzo dużą głębokość, która sięga nawet ponad 43 metrów. W porównaniu do jeziora Łebsko jest to naprawdę ogromna różnica.. Warto również zwrócić uwagę na to, że linia brzegowa tego jeziora to 39 kilometrów.

Następne pod względem wielkości jezioro to Jeziorak, które ma powierzchnię niecałych 35 kilometrów kwadratowych. Jest więc niewiele mniejsze od jeziora Miedwie. Jeziorak posiada średnią głębokość około 4 metrów. Maksymalna głębokość sięga natomiast nawet 13 metrów. Z ciekawostek warto wiedzieć, że jezioro Jeziorak jest najdłuższym tego typu zbiornikiem wodnym w naszym kraju.

Kolejnym jeziorem jest Niegocin. Jego powierzchnia to nieco ponad 26 kilometrów kwadratowych. Zlokalizowane jest ono w Krainie Jezior Mazurskich. Co ciekawe jest to jezioro numer trzy pod względem wielkości w tym rejonie. Niegocin jest bardzo głębokim jeziorem, ponieważ jego maksymalna głębokość to prawie 40 metrów. Warto więc w pobliżu tego jeziora jak najbardziej uważać.

W naszym kraju mamy znacznie więcej jezior. Są one porozrzucane w różnych regionach naszego kraju. Praktycznie nad każdym z jezior tętni życie turystyczne, ponieważ ludzie lubią spędzać wolny czas nad wodą, szczególnie wtedy, gdy znajduje się w jej pobliżu plaża.Jeśli wybieramy się na urlop i chcemy spędzić wolny czas nad jakimś jeziorem, to najlepszym wyborem będzie wyjazd na Mazury i w tamtejsze okolicy. Mazury są kraina polskich jezior. To tutaj znajdziemy właśnie jeziora takie jak Śniardwy, Mamry czy Niegocin. Szczególnie te dwa pierwsze wymienione cieszą się sporą popularnością pośród turystów z całego kraju. Przyjeżdżają oni tutaj nie tylko podziwiać przepiękne jeziora i otaczającą je przyrodę, ale także po to, aby pożeglować, popływać.

Największe jeziora w Polsce
4.8 (95%) 4 głosów
Moi Rodzice od zawsze zabierali mnie i siostrę na ... źródło: poboczemdrogi.pl Tym razem wywiad przeprowadziliśmy z Darią która od lat przemierza Polskę wzdłuż i wszerz. Najczęściej na własnych nogach...
Rejsy pełne wygód Ciekawym pomysłem na alternatywne i nietuzinkowe spędzenie urlopu wypoczynkowego jest wyprawa na szerokie wody morza lub oceanu. Biura turystyczne...
O podróżach z dziećmi i nie tylko źródło: magmark.blogspot.com Kilka pytań zadaliśmy Magdzie która prowadziła kiedyś bloga magmark.blogspot.com Czym się zajmujesz? Trudno odp...
Co warto zobaczyć we Florencji – Najlepsze A... Florencja jest przepięknym miastem położonym w regionie Włoch jakim jest Toscania. Jest to jeden z droższych regionów Włoch jednak jak najbardziej...
„Skoro jest kamper, to mój dom jest wszędzie... Rozmawiamy z Andrzejem który prowadzi razem z Teresą blog kamperemprzezswiat.blogspot.com: Czym się zajmujesz? Od kilku lat jestem emerytem. Nie...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Popularne

Zobacz też

praga
Co warto zobaczyć w Pradze – 10 fantastycznych atrakcji
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
ciekawostki i zdjęcia z Hiszpanii
15 najlepszych fotografii z Hiszpanii i ciekawostki o Hiszpanii
Najlepsze zdjęcia z Włoch
Najlepsze zdjęcia z Włoch i 15 ciekawostki o Włoszech
Muzyka podczas podróży
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
wspinaczka
Wyjazdy motywacyjne
Największe miasta świata
Największe miasta świata
Atrakcje na wakacje
Fajne atrakcje na wakacje
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
Wyszukiwarka sal konferencyjnych i hoteli – nie tylko dla organizatorów eventów
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe przed podróżą?
Solidne Buty
Solidne Buty
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
Polskie Morze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
Krakowie
Co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku?
Dokąd lecieć na zimowe wakacje
Co brać na zimowe wakacje – Lista rzeczy które warto wziąć
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45
50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki
Ameryka Południowa
132 najlepsze zdjęcia z Ameryki Południowej plus ciekawostki
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Chile | Fajne Podróże 30
50 wspaniałych zdjęć z Chile zrobionych w odpowiednim momencie
włocław
Wrocław spod znaku wege – gdzie zjeść na mieście?
Konkurs! Wygraj weekend w hotelu Ossa!
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Malediwy
Hotele na Malediwach