Każde miejsce jest na swój sposób wyjątkowe

Wywiad z Mikołajem który prowadzi blog podróżniczo-lifestyl’owy zyciewpodrozy.pl. odwiedził na chwilę obecną 39 krajów i przeleciał ponad 100 tysięcy kilometrów w samolocie.

Mikołaj
źródło: zyciewpodrozy.pl

Czym się zajmujesz?Na codzień pracuję w biurze podróży. Można więc powiedzieć, że na gruncie zawodowym i prywatnym pojawia się wspólna płaszczyzna. Oczywiście podróżowanie z biurem podróży nie jest moim osobistym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie bardziej preferuję samodzielnie planowane i realizowane wyjazdy. To sprawia mi największą frajdę. poza tym w wolnym czasie szlifuję angielski, żeby jeszcze lepiej móc się porozumiewać za granicą. Kilka kat temu usłyszałem ciekawe stwierdzenie: „Statki bezpieczna są w portach, ale nie po to buduje się statki, aby tam stały”. I tak właśnie zgodnie z tym, staram się odcumowywać jak najczęściej od swojej przystani, próbuję nowych rzeczy, uczę się siebie i pozwalam sobie na to, aby jeszcze bardziej świadomie przeżyć każdy dzień.

Skąd pomysł na podróżowanie?

Od kiedy pamiętam, moi rodzice zabierali mnie i brata za granicę. W związku z tym, że mam już 35 lat takie podróże 25 lat temu wcale nie były takie oczywiste. Jeździliśmy głównie po Europie. Mając 12 lat zdecydowałem, że moje życie będzie w jakiś sposób związane z turystyką. Nie byłem jeszcze tylko pewien w jaki. Dlatego wybrałem turystykę jako kierunek studiów i zrobiłem również certyfikat na pilota wycieczek. I tak się jakoś właśnie potoczyły moje losy. Od kilkunastu lat wyjeżdżam regularnie na krótkie, niskobudżetowe tripy, bo czuję, że to własnie to co sprawia mi sporo radochy.Najfajniejsze miejsce w jakim byłeś?

To chyba najtrudniejsze pytanie. Nie będę oryginalny, jeśli powiem, że każde miejsce jest na swój sposób wyjątkowe. Osobiście nie przepadam za takimi lokalizacjami, które są wyłącznie sumą samych zabytków i muzeów. Bardziej pociągają mnie punkty widokowe, dzikie miejsca , najlepiej z dala od tłumów ale też i sami ludzie. Pod tym względem chętnie powróciłbym do Gruzji, Izraela czy Maroka. Nie byłbym uczciwy, gdybym miał wybrać tylko jedno miejsce. Poza tym czuję, że to najfajniejsze jest jeszcze przede mną 🙂

Od kiedy podróżujesz?

Najprościej mówiąc, od dziecka. Ale takie bardziej świadome, planowane przeze mnie samego wyjazdy, mniej więcej od momentu kiedy miałem 18 lat czyli od bardzo bardzo dawna 🙂

Ile krajów odwiedziłeś?

Od razu wyjaśniam, że ta ilość nie ma aktualnie dla mnie jakiegoś specjalnego znaczenia, choć na moim blogu jest licznik, który aktualnie pokazuje 39 krajów 🙂 Ostatnio sporo moich znajomych wrzuca na FB mapki z zaznaczonymi krajami, które odwiedzili. Absolutnie uważam, że najważniejsza jest „jakość podróżowania”, przeżywania i odbierania miejsca do którego jedziemy niż ilość- to czy dodamy do swojej „kolekcji” kolejny punkt.

Czy zarabiasz na blogu/czy planujesz zarabiać więcej na blogu?

Moje zarabianie na blogu opiera się obecnie na afiliacji. Dodatkowo współpracuję z organizacjami turystycznymi reprezentującymi miasta do których podróżuję. Tak było np. w przypadku Tallina, Budapesztu czy Lizbony. W każdym z tych przypadku otrzymywałem bezpłatną kartę uprawniającą do korzystania bez limitów bezpłatnie z komunikacji miejskiej oraz większości atrakcji turystycznych na miejscu. Nie uznaję tego wprost za zarobek. Jest to jednak miły dodatek związany z podróżowaniem, blogowaniem i prowadzeniem podcastu.

Czy masz jakieś tradycje związane z podróżowaniem.

Jedną z takich tradycji jest pozostawianie książki o tematyce podróżniczej w większości hosteli w których nocuję. Każda taka książka zawiera dedykację + info o akcji Książka w podroży, w której biorę udział.

Zdjęcie z hostelu z Lizbony
Książka z hostelu w Lizbonie

Jak promujesz bloga?

Coraz bardziej dbam o jakość tego co publikuję. Wiem, że w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma wszelkiego rodzaju działanie związane z szeroko rozumianym SEO. Nie zaniedbuje i tego aspektu. Cały czas się uczę. Słucham tego o co pytają moi czytelnicy, staram się utrzymywać z nimi kontakt. Zawsze chętnie doradzam i odpowiadam na pytania związane z opisywanym przeze mnie miejscem. Prowadzę profile społecznościowe, choć najbardziej komfortowo czuję się z FB. Twitter na przykład prawie zupełnie do mnie nie pasuje. Od niedawna prowadzę podcast (czym jest podcast znajdziesz TUTAJ), w którym prowadzę wywiady z osobami, które mogą zainspirować innych, głównie podróżniczo.Czym jest dla Ciebie pisanie?

Zazdroszczę wszystkim, którzy maja do tego naturalny dar i lekkie pióro. Choć do niczego się nie zmuszam, nie zawsze łatwo przychodzi mi formułowanie myśli i to w taki sposób, żeby było to fajne, miłe i przyjemne w odbiorze. Ostatnio coraz bardziej od pisania odkrywam w sobie pasję do prowadzenia wywiadów w formie wspomnianych wcześniej podcastów. Poznawanie drugiego człowieka i odbieranie jest pozytywnej energii bardzo mnie nakręca. Poza tym uważam, że wyjątkowych ludzi warto promować.

Co odróżnia blogerów od ludzi którzy nie blogują?

Bloger to taki sam człowiek jak każdy inny. Może z tą różnicą, że trochę w nas z gwiazdy, która chce się podzielić z innymi nasza pasją. Lubimy jak inni nas czytają, inspirują się, doceniają. I nie chodzi wyłącznie o ego. Chodzi o świadomość tworzenia czegoś, co jest wartościowe. Większość blogerów tez czyta inne blogi. Sam, przygotowując się do swoich wyjazdów szukam relacji i praktycznych wskazówek u innych. Pisząc bloga odwdzięczam się tym samym. Nie chcę tylko brać, jestem gotowy tez dawać coś od siebie.

Jakie plany podróżnicze na 2017 rok?

Chciałbym w końcu wybrać się Koleją transsyberyjską do Pekinu. Ale też nie musimy szukać ciekawych celów podróży bardzo daleko. Chciałbym zobaczyć Zamek w Mosznie.

Cele bloga na 2017 rok?

Z tych najważniejszych – zwiększenie zaangażowania czytników przez zmianę w sposobie tworzenia i prezentowania treści. Nie zdradzę szczegółów. Mam w głowie pewien plan 🙂 i Regularność w publikacji podcastów. Z bardziej mierzalnych zmian, w ciągu 2017r chciałbym zwiększyć o minimum 80 % liczbę unikalnych użytkowników bloga.Jakie masz największe marzenie?

Jestem kolekcjonerem wspomnień, dlatego bardzo chciałbym odbyć kiedyś, jak to dobrze ująć… niespieszną podróż dookoła świata.

Czy chciałbyś się przeprowadzić gdzieś w przyszłości? Jeśli tak to gdzie?

Zdecydowanie tak. Południe Europy. Priorytetem jest słońce i pozytywna energia wśród ludzi 🙂

ships

Każde miejsce jest na swój sposób wyjątkowe
4.4 (88.33%) 12 głosów
Co warto zobaczyć we Wiedniu w jeden dzień –... Wiedeń to stolica, a zarazem największe miasto w Austrii. Leży nad Dunajem i słynie z wielu przepięknych zabytków. Zobaczcie też co zrobić w Polsce na...
Co warto zobaczyć we Florencji – Najlepsze A... Florencja jest przepięknym miastem położonym w regionie Włoch jakim jest Toscania. Jest to jeden z droższych regionów Włoch jednak jak najbardziej...
132 najlepsze zdjęcia z Ameryki Południowej plus c... Ernesto Guevara urodził się w Rosario. W rodzinie o ko­rze­niach ba­skij­skich i hisz­pań­skich. Jego lewicowe poglądy zaszczepił w nim ojciec. Był ni...
8 produktów dobrych dla Twojego mózgu Właściwe jedzenie jest dobre zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla zdrowia fizycznego. Mózg wymaga składników odżywczych, tak samo jak serce...
Trendy w podróżowaniu Nowoczesna turystyka to już nie tylko pęd ku zobaczeniu największych zabytków świata i bezmyślne ich zaliczanie. Zresztą zmienne warunki społeczno...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Popularne

Zobacz też

praga
Co warto zobaczyć w Pradze – 10 fantastycznych atrakcji
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
ciekawostki i zdjęcia z Hiszpanii
15 najlepszych fotografii z Hiszpanii i ciekawostki o Hiszpanii
Najlepsze zdjęcia z Włoch
Najlepsze zdjęcia z Włoch i 15 ciekawostki o Włoszech
Muzyka podczas podróży
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
wspinaczka
Wyjazdy motywacyjne
Największe miasta świata
Największe miasta świata
Atrakcje na wakacje
Fajne atrakcje na wakacje
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
Wyszukiwarka sal konferencyjnych i hoteli – nie tylko dla organizatorów eventów
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe przed podróżą?
Solidne Buty
Solidne Buty
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
Polskie Morze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
Krakowie
Co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku?
Dokąd lecieć na zimowe wakacje
Co brać na zimowe wakacje – Lista rzeczy które warto wziąć
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45
50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki
Ameryka Południowa
132 najlepsze zdjęcia z Ameryki Południowej plus ciekawostki
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Chile | Fajne Podróże 30
50 wspaniałych zdjęć z Chile zrobionych w odpowiednim momencie
włocław
Wrocław spod znaku wege – gdzie zjeść na mieście?
Konkurs! Wygraj weekend w hotelu Ossa!
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Malediwy
Hotele na Malediwach