Co warto zobaczyć na Teneryfie w jeden dzień – Przewodnik po Teneryfie

Teneryfa to przepiękna wyspa na Oceanie Atlantyckim, która należy do Hiszpanii. Co warto zobaczyć na Teneryfie, będąc tu np. na wakacjach? Oto przewodnik po Teneryfie.

Co warto zobaczyć na Teneryfie1. Park Narodowy Teide – to idealne miejsce dla wielbicieli wulkanów oraz niesamowitych dzieł natury. Teide to wulkan, który znajduje się w samym sercu Teneryfy, a jego wysokość to prawie cztery tysiące metrów. Jego erupcje utworzyły unikalne pole o średnicy piętnastu kilometrów.

Warto wiedzieć, że jest to najczęściej odwiedzany park narodowy w Europie i wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne pole lawowe leży przede wszystkim na wysokości większej niż dwa tysiące metrów. Żyje tu wbrew pozorom wiele roślin oraz zwierząt. Dla turystów przygotowano wiele tablic informacyjnych, z których można sporo dowiedzieć się o tym miejscu.2. Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii (hiszp. Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria) – to świątynia stosunkowo młoda, bowiem wybudowano ją w latach 1949-1959. Bazylika zachwyca przede wszystkim swoim wnętrzem. Właśnie tam znajduje się cudowna figura Matki Bożej z Candelarii, która jest patronką Wysp Kanaryjskich.Do figury tej pielgrzymuje każdego rok bardzo dużo osób. Warto wiedzieć, że według legend figurę Matki Boskiej odnaleźli w morzu Guanczowie jeszcze zanim przybyli tu Hiszpanie. Figurę przechowywano w grocie zanim trafiła do kaplicy wybudowanej przez hiszpańskich zakonników. W 1826 roku, kiedy szalał silny huragan, fale porwały figurę z kaplicy, a kiedy udało się ją odnaleźć, umieszczono ją w ołtarzu sanktuarium. W bazylice tej może znajdować się naraz ponad pięć tysięcy osób. Tuż obok mieści się klasztor dominikanów. To właśnie oni opiekują się tym sanktuarium.

W 2011 roku Benedykt XVI uznał świątynię za bazylikę mniejszą. Warto wiedzieć, że naprzeciwko niej podziwiać można dziewięć posągów dawnych mieszkańców Teneryfy, Guanczów. Natomiast obok bazyliki koniecznie trzeba zobaczyć siedemnastowieczny dawny ratusz. Warto także zwiedzić zabytkowy kościół Iglesia de Santa Ana, gdyż w jego wnętrzu znajduje się barokowa siedemnastowieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Zaś w Centro Alfarero de Candelaria “Casa las Miquelas” można zapoznać się z historią wyrobu ceramiki przez Guanczów i obejrzeć oraz zakupić nieco jej przykładów.

3. Katedra w San Cristóbal de La Laguna – świątynia katolicka w miejscowości San Cristóbal de La Laguna. Budowa tej katedry rozpoczęła się w 1904 roku, a skończyła jedenaście lat później. Wzniesiono ją na miejscu dawnego kościoła Nuestra Señora de los Remedios.

Ten dawny kościół pochodził z szesnastego wieku, ale większą jego część rozebrano już pod koniec dziewiętnastego wieku, bowiem był on w bardzo złym stanie. Z kolei katedra została zbudowana w neogotyckim stylu i słynie przede wszystkim z przepięknych krzyżowych sklepień. Zaprojektował ją José Rodrigo de Vallabriga.Koniecznie trzeba zobaczyć kaplicę główną, w której znajduje się tabernakulum wykonane pod koniec osiemnastego wieku przez Jose Lujana Pereza. W katedrze podziwiać można także barokowe Retabulum de Los Remedios, które pochodzi z pierwszej połowy osiemnastego wieku i składa się z obrazów Hendricka Van Balena. Oprócz tego znajdują się tu także obrazy Cristobala Hernandeza de Quintany ( Dusze w Czyśccu) oraz Juana de Mirandy (Ostatnia Wieczerza).

4. Jardín de Aclimatación de La Orotava – jest to unikalny ogród botaniczny, który znajduje się w Puerto de la Cruz. Założył go sam król Carlos III w drugiej połowie osiemnastego wieku. Celem ogrodu była aklimatyzacja gatunków roślin, które są przystosowane do tropikalnego klimatu. Sprowadzono je z różnych miejsc w Hiszpanii.

Ogród zajmuje powierzchnię aż 2, 5 ha i rośnie tu aż dwieście rozmaitych odmian flory, która pochodzi z Wysp Kanaryjskich, a także innych stref klimatycznych. Można tu podziwiać wiele egzotycznych roślin tropikalnych i subtropikalnych oraz drzew o nietypowych rozmiarach, sędziwym wieku, rzadko występujących. Ogród urozmaicony jest także zbiornikami wodnymi.

Szczególną uwagę warto zwrócić na drzewa kawowe, filodendrony, a także długowieczne drzewo figowe, które posadzono w roku założenia tego ogrodu. Warto wiedzieć, że wszystkie rośliny są oznaczone tabliczkami. Ogromną atrakcją ogrodu jest zbiornik, który porastają nenufary. Mieszkają w nim bowiem żółwie. Wokół sadzawki postawiono wiele ławek, dzięki czemu można tu odpocząć i podziwiać niesamowitą przyrodę.

5. Masca – koniecznie trzeba wybrać się do tej malowniczo położonej wioski. Mieści się ona wśród przepięknych zielonych wąwozów i stromych górskich zboczy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsca na Teneryfie. Mieści się tutaj krajobrazowo-etnograficzny obszar Parque Rural de Teno, który swoją nazwę zawdzięcza jednemu z masywów górskich.

Masyw ten charakteryzuje się zjawiskowymi klifami. Wioskę tę zamieszkuje zaledwie sto mieszkańców. Słynie ona jednak z rewelacyjnej kuchni. Można tu kupić wiele wyśmienitych regionalnych wyrobów, między innymi sery oraz ceramikę.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić na Teneryfie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?

Co warto zobaczyć na Teneryfie w jeden dzień – Przewodnik po Teneryfie
4.7 (94%) 20 głosów
Jeżdżą kamperem po całej Europie i opisują to na b... źródło: dookolaeuropy.blogspot.com Zadałem kilka pytań Kasi i Kornelowi z bloga Kamperem w świat Czym się zajmujecie? Od dwóch lat mieszkamy...
Co warto zobaczyć w Paryżu w jeden dzień – N... Paryż zachwyca. Tym którzy jeszcze tam nie byli polecamy obejrzeć wspaniałe miejsca, które wcześniej widzieliśmy w telewizji, a teraz możemy zobaczyć ...
Co warto zobaczyć w Polsce – Najlepsze Atrak... Polska jest krajem pełnym ciekawych miejsc. Tak naprawdę warto zobaczyć u nas Mazury, góry, Morze Bałtyckie. Wszędzie znajdziemy coś wartego uwagi. Tr...
20 ciekawostek o Malezji Malezja to położone na Półwyspie Malajskim państwo, które kojarzy się nam bardzo często z miejscem idealnym na rajskie wakacje. Jednak to zamieszk...
100+ niesamowitych zdjęć z Australii i Oceanii plu... W Australii żyje 750 tysięcy dzikich wielbłądów. Jest to gigantyczny kraj. W jej obszarze można by zmieścić większość państw europy. Jest najmniejszym...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Popularne

Zobacz też

praga
Co warto zobaczyć w Pradze – 10 fantastycznych atrakcji
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
15 najlepszych zdjęć z Portugalii i ciekawostki o Portugalii
ciekawostki i zdjęcia z Hiszpanii
15 najlepszych fotografii z Hiszpanii i ciekawostki o Hiszpanii
Najlepsze zdjęcia z Włoch
Najlepsze zdjęcia z Włoch i 15 ciekawostki o Włoszech
Muzyka podczas podróży
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
Egzotyczna wyprawa w zasięgu ręki
wspinaczka
Wyjazdy motywacyjne
Największe miasta świata
Największe miasta świata
Atrakcje na wakacje
Fajne atrakcje na wakacje
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
5 zasad zarządzania gotówką na wakacjach
Wyszukiwarka sal konferencyjnych i hoteli – nie tylko dla organizatorów eventów
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe
Dlaczego warto wykupić assistance samochodowe przed podróżą?
Solidne Buty
Solidne Buty
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
5 przydatnych gadżetów dla podróżnika
Polskie Morze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
10 rzeczy które warto zobaczyć w Zielonej Górze
Krakowie
Co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Urlop zimowy – propozycje spędzenia
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku
Które kurorty narciarskie w Europie warto odwiedzić w 2017 roku?
Dokąd lecieć na zimowe wakacje
Co brać na zimowe wakacje – Lista rzeczy które warto wziąć
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego
Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45
50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki
Ameryka Południowa
132 najlepsze zdjęcia z Ameryki Południowej plus ciekawostki
polska (9)
20 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce
Chile | Fajne Podróże 30
50 wspaniałych zdjęć z Chile zrobionych w odpowiednim momencie
włocław
Wrocław spod znaku wege – gdzie zjeść na mieście?
Konkurs! Wygraj weekend w hotelu Ossa!
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Jestem zmęczony tymi samymi, starymi hotelami
Malediwy
Hotele na Malediwach