50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki

Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45

Nowa Zelandia, jako pierwszy na świecie kraj, dopuścił kobiety do wyborów parlamentarnych. Nastąpiło to w 1893 roku. Płaca minimalna w 2015 roku wynosiła 14,75 dolarów (w przeliczeniu to około 39 zł) za godzinę. Papierosy można kupić za około 16 dolarów nowozelandzkich. W przeliczeniu wyniesie to około 43 zł. Do 2020 roku cena za paczkę papierosów może wzrosnąć do 25 dolarów.


Jezioro Frying Pan (Jezioro Patelnia), w pobliżu Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody. Temperatura osiąga w najgorętszym punkcie wynosi około 200° C. Źródła Waikoropupu zawierają jedną z najczystszych wód źródlanych na świecie. Miasto Nelson było pierwsze na świecie, w którym wprowadziło 8 godzinny dzień pracy. Kraj ten dwa oficjalne hymny narodowe. Jeden z nich to “God Defend New Zealand”, a drugi “God Save the Queen”.

W Nowej Zelandii jest 47 mln owiec, a jedna z najdłuższych nazw geograficznych na świecie to Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Tak nazywa się jedno wzgórze które ma 305 metrów wysokości. W Dunedin znajduje się najbardziej stroma ulica na świecie. Ma ona 35% nachylenia.

W 2001 roku państwo to zadeklarowała pomoc mieszkańcom państwa Tuvalu w wypadku zagrożenia zalaniem przez ocean. Richard William Pearse z Nowej Zelandii dwa lata przed braćmi Wright odbył pierwszy lot samolotem. Na zrobionym przez siebie samolocie przeleciał 91 metrów nad powierzchnią. Zdarzyło się to 31 marca 1902 roku.

50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki
4.8 (95.5%) 111 głosówDodaj komentarz

najnowszy najstarszy oceniany

Piękny kraj, jeden z tych które chciałbym zwiedzić. Jakie są stawki i czy w ogóle jest opcja najmu jakiegoś lokum?

Jakby chodziło tylko o roślinność, klimat i fajne widoki to i w naszych górach odnalazło by się spokój. Wiecznie uśmiechnięte twarzy tamtejszych ludzi po czasie przynajmniej mnie zaczęły by drażnić

Sprawdź też:
Singapur to jedno z najdroższych miast na świecie. Warto więc…